עלייה בכמות חזירי הבר בקרית טבעון


עלייה בכמות חזירי הבר בקרית טבעון
על מנת להפחית את כניסת החזירים לחצרות יש להקפיד על מספר כללים חשובים

קרית טבעון מוקפת בשמורת טבע, ממנה נהנים התושבים ואזרחים אחרים, אך לעיתים קירבה זו מזמנת מטרדים, נזקים וסכנות.
בשנים האחרונות, גדלה מאוד אוכלוסיית החזירים בשל היעדר אויבים טבעיים, הפחתה באישורי צייד, ואפילו האכלה מלאכותית של חזירים על ידי תושבים בטבעון.
ריבוי החזירים אל מעבר ליכולתה של הסביבה הטבעית לספק להם מזון, וסיומה של העונה היבשה, מביא את החזירים לחדור לשטחי היישוב בו ניתן למצוא מזון ללא קושי, בקומפוסטרים פתוחים, נקודות האכלה לחזירים, דשאים מושקים ופחי זבל.
בכניסתם אל החצרות גורמים החזירים נזקים לגינון ולחקלאות, מפחידים תושבים ואף עלולים לגרום לתאונות דרכים.
יש לזכור כי חזירי הבר הם חיה מוגנת על פי החוק וכל פגיעה בהם ללא אישור ופיקוח אסורה בהחלט.
לשם השגת הגנה מוחלטת על החצר מפני כניסת חזירים, יש להתקין גדר, אך לא תמיד הדבר ניתן מסיבה כלכלית או טופוגרפית.
פניות התושבים בנוגע לחזירים החודרים ליישוב, מועברות באופן מידי אל "רשות הטבע והגנים", אשר פועלת באופן אינטנסיבי, במסגרת החוק, להרחקת החזירים.
בקיץ האחרון (2018) נאלצו פקחי "רשות הטבע והגנים" והמחלקה הווטרינרית במועצה, להתמודד עם חזירה שמקבלת את מזונה מאחד התושבים, ובנוסף המליטה בתוך אחת החצרות ביישוב. בפעילות זו שנמשכה חודשים אחדים,  הושקעו ממון רב ושעות עבודה מרובות, והכל בכדי ללכוד את האם והגורים ולהעבירם באופן בטוח לתא שטח מרוחק המתאים להם מבלי לפגוע בהם!


על מנת להפחית את כניסת החזירים לחצרות, התושבים נקראים להקפיד על מספר כללים:

  1. אין להשאיר כלי מים פתוחים.  גם בריכות דגים, מזרקות ובריכות עם צמחיית מים מהוות מוקד משיכה.
  2. אין להשאיר שאריות מזון מכל סוג, כולל מזון חתולים ושקיות אשפה ביתית. ישנן עדויות לכך שחזירים עלולים לפגוע אף בחתולים עצמם. מאכילי החתולים מתבקשים לאסוף את המזון והכלים בשעות אחר הצהריים בכדי שלא יישארו ללילה כמוקד משיכה לחזירים.
  3. יש לאסוף מדי יום את כל פירות ההדר ואגוזי הפקאן שנשרו מן העצים. הם מהווים מקור משיכה מרכזי לחזירים בסתיו ובחורף.
  4. ניתן לבצע גידור נמוך, בגובה של כ – 60 ס"מ ועליו לפרוס ניילון שחור. על פי הטענה – בחושך,  החזיר חושד שמדובר בתהום ונמנע מלעבור.
  5. תרסיס "אדיר" הוא תרסיס שניתן לרכוש בחנויות לצרכי חקלאות. החומר הפעיל הינו החומר הצורב שנמצא בפלפל חריף. את החומר יש לרסס בשולי החצר לעיתים קרובות. כשחזיר מגיע אליו, החומר דוחה אותו והוא נסוג.
  6. הנחת ספוגים, מוטבלים באקונומיקה בצירי החדירה של החזיר – גם כאן הריח החריף גורם לחזירים להתרחק.
  7. על כל אירוע חזירים בחצרות יש להודיע למוקד המועצה בטלפון 106 או   04-9539239, והפניות יועברו במרוכז אל "רשות הטבע והגנים".