נערך כנס להתמודדות עם סוגיית חזירי הבר


נערך כנס להתמודדות עם סוגיית חזירי הבר

המועצה ערכה דיון מקצועי בכדי לדון בפתרונות לסוגיה המורכבת

 

בשבוע שעבר נערך במועצת קרית טבעון כנס מקצועי שני להתמודדות עם בעיית חזירי הבר הנכנסים ליישוב. הדיון החשוב התקיים בהשתתפות ראש המועצה עידו גרינבלום, מנכ"ל המועצה יריב אביטל, וטרינר המועצה ד"ר צחי צורי וצוות המחלקה, אנשי מקצוע  מטעם רשות הטבע והגנים, פיקוח, משטרה, נציגי אוניברסיטת חיפה וכ- 40 תושבים.

 

מזה תקופה ארוכה חזירי הבר נוהגים להגיע לרחובות קרית  טבעון, לחפור בחצרות הבתים ובשטחים הפתוחים, להפוך פחי אשפה ולאכול משאריות המזון שנשפך. בנוסף, ישנם מספר תושבים ה" מושכים" את חזירי הבר להגיע לתוך היישוב על ידי האכלה יזומה בקליפות ובקומפוסט על אף שבטבע קיים אוכל בשפע.

בדיון הובהר כי בעיית חזירי הבר היא בעיה עולמית. הוצגו מספר מחקרים מהארץ ומהעולם,  שחקרו את  תופעת הגידול המשמעותי במספר חזירי הבר. ברוב המדינות הפתרון המידי לצמצום הבעיה היה צייד, אך על פי המחקרים השונים נמצא כי דווקא הצייד מגביר, בדרכים שונות, את הרבייה של חזירי הבר – ממצא מפתיע.

במפגש הוצגו מספר פרויקטים שהמועצה מקדמת:

עיגון פחים – מתקן פשוט שעוצב על ידי המועצה למניעת הפיכת פח האשפה על ידי החזיר, קיבוע הפח על ידי שרשרת ועוד.

פיילוט - מכשיר אולטרא-סוני  הוצב באופן ניסיוני בחצר בית. מנע מעבר חזירי בר דרך החצר.

אכיפה  –מאכילי חזירי בר פוגעים בטבע וביישוב ולכן המועצה תנקוט בצעדי אכיפה כנגד המאכילים.

דיווח ומיפוי - אפליקציה  נמצאת בשלבי פיתוח. תושבים יוכלו לדווח דרכה על מיקומי חזירי הבר, דבר שיקל על איסוף המידע ומציאת פתרונות  יעילים בעתיד ובינתיים חשוב לעדכן בדרכים הקיימות.

 

לדברי וטרינר המועצה צחי צורי היה משמח לשמוע על פתרונות עצמאיים שיזמו התושבים כמו גידור וקיבוע פחים, שנתנו מענה עבורם לבעיה.

 

בסיום, פקח רשות שמורות הטבע והגנים יצא בקריאה נחרצת לתושבי הקריה, להפסיק את האכלת חזירי הבר ולא להשאיר מזון לכלבים וחתולים בשעות הלילה בחוץ. לדבריו, חזיר שאיבד את הפחד מבני האדם – בסופו של דבר לא יהיה מנוס מלירות בו.

 

ראש המועצה עידו גרינבלום: "חשוב להבין שמדובר בבעיה כלל ארצית אשר אין לה פתרון מיידי אלא סל שלם של מהלכים ופעילויות שנדרש לבצע.

קרית טבעון יחד עם יישובים נוספים פועלת בשיתוף עם אנשי מקצוע, חוקרים, רשות הטבע והגנים ועוד גופים, על מנת לצמצם את הפגיעה באורח החיים התקין ביישוב ומאידך לשמור על חיות הבר. תודתי לכל באי הכנס ואנו נמשיך לעדכן".