מתנדבי סיירת הורים ופקחי המועצה מצאו מכלי גז קצפות המשמש את בני הנוער להתמסטלות


מתנדבי סיירת הורים ופקחי המועצה בקרית טבעון מצאו בשטח הציבורי מכלי גז קצפות המשמש את בני הנוער להתמסטלות
השימוש בגז מייצר השפעות דומות לשימוש בסמים

 

 

אם נתקלתם לאחרונה במכלים כסופים  קטנים זרוקים בצידי הדרכים ושאלתם את עצמכם מה זה ולמה זה? הרי שמדובר בתופעה מסוכנת ומדאיגה בקרב צעירים בקרית טבעון. המכלים הללו הינם מכלי גז קטנים המיועדים להכנת קצפת ביתית וניתן למצוא אותם בכל חנות אפייה, הם ניתנים לרכישה גם במשלוח עד הבית.  הכל עד כאן חוקי.
מהן הסכנות? במיכל הקצפת נמצא גז הצחוק. במידה ושואפים את הגז הוא עלול לגרום לנזק מוחי ונזק למערכת העצבים. החומר הנשאף חוסם את הקולטנים מסוג NMDA שאחראים על תהליכי למידה, זיכרון ותחושת כאב. בפועל הוא מאט פעילות מעוררת, פוגע באספקת חמצן למוח ועוד.

מה התפקיד של ההורים?
1. לשים לב מה הילדים רוכשים – האם רכשו מכלי גז או כלים לעישון?
במידה וכן, היכן ביצעו את הרכישה -  האם ברשתות החברתיות? האם בקיוסקים? וכד'.
2. בגרות = יכולת קבלת החלטות. הפעלת שיקול דעת וקבלת החלטות מעידים על בגרות. חשוב להסביר זאת לצעירים ולציין את הציפיות שלכם מהם בסיטואציות השונות.
3. שתפו אותם במידע – גם אם הם לא משתמשים, שתפו אותם במידע על החומר הזה וציינו בפניהם כמה אתם דואגים וכמה הם חשובים לכם ואהובים ושאם הם צריכים הם יכולים לפנות אליכם בכל שעה.
4. ילדיכם משתמש? פנו לגורם מקצועי להתייעצות.
5. נתקלתם בילד ששאף – הזעיקו מד"א, הרגיעו אותו, אל תלחיצו אותו. אווררו את המקום (אם סגור) וסייעו לו עד להגעת סיוע רפואי.

מנהלת הרשות למלחמה באלימות, סמים ואלכוהול ליאת רייכמן: "לאחרונה מתנדבי סיירת הורים וגם פקחי המועצה מצאו הרבה מאד מכלים בנקודות שונות ברחבי היישוב: בוואדיות, בגני  המשחקים, בחניונים ועוד. זוהי תופעה מסוכנת ומדאיגה וחשוב ולהסביר לילדים מהן הסכנות ומהם הנזקים העלולים להיגרם במידה ומשתמשים במוצר שלא למטרה המקורית שלו. מודעות היא בסיס טוב לשינוי.
בהזדמנות זאת אנו מזמינים אתכם להצטרף לסיירת הורים- פרטים אצל רכז הסיירת גל רוזנטל 054-5654060".