יש לי חזיר בחצר, מה לעשות?


קרית טבעון מוקפת בשמורות טבע וואדיות, מהם נהנים התושבים, אך לעיתים , קירבה זו מזמנת מטרדים, נזקים וסכנות. בשנים האחרונות, גדלה אוכלוסיית חזירי הבר בסביבת טבעון בשל היעדר אויבים טבעיים, הפחתה באישורי צייד, ואפילו האכלה מלאכותית על ידי האדם. ריבוי החזירים, אל מעבר ליכולתה של הסביבה הטבעית לספק להם מזון, מביא את החזירים לחפש מזון בשטחי הישוב ובחצרות הבתים. בכניסתם אל החצרות גורמים החזירים נזקים לגינון ולחקלאות, מפחידים תושבים ואף עלולים לגרום לתאונת דרכים. 

 

חשוב לזכור כי חזירי הבר בישראל הם חיה מוגנת על פי החוק וכל פגיעה בהם ללא אישור ופיקוח אסורה בהחלט. לכן לשם הגנה על החצר מפני חזירים, מומלץ להתקין גדר, אך לא תמיד הדבר ניתן מסיבה כלכלית או טופוגרפית. 

 

דר' צחי צורי, וטרינר המועצה המקומית קרית טבעון, מוסר כי בנוסף לכך ישנן פעולות נוספות שיכול התושב לבצע בכדי למנוע כניסת חזירי בר לחצרו: 

 

1.  אל תשאירו כלי מים פתוחים בחצר.

2.  אל תשאירו שאריות מזון מכל סוג. כולל מזון חתולים, כלבים ושקיות אשפה ביתית. 

3.  איספו מדי יום את כל פירות ההדר ואת אגוזי הפקאן שנשרו מהעצים, הם מהווים מקור משיכה מרכזי לחזירים בסתיו ובחורף.

4.  לא חייבים גדר גבוהה. גדר נמוכה בגובה של כ – 60 ס"מ ועליה פורסים ניילון שחור אמורה להספיק. על פי הטענה – בחושך,החזיר חושד שמדובר בתהום ונמנע מלעבור.

5.  תרסיס "אדיר" הוא תרסיס שניתן לרכוש בחנויות לצרכי חקלאות. החומר הפעיל בו, הנו החומר הצורב שנמצא בפלפל חריף. את החומר יש לרסס בשולי החצר לעיתים קרובות.

    כשחזיר מגיע אליו, החומר דוחה אותו והוא נסוג.

6. פזרו ספוגים, טבולים באקונומיקה בצירי החדירה של החזיר – גם כאן הריח החריף יגרום לחזירים להתרחק.

 

* לאחרונה הוסכם בין המועצה לרשות הטבע והגנים כי על כל אירוע של חזירים בחצרות יש להודיע לשירות הווטרינרי במועצה בטלפון 04-9537171, והפניות יועברו במרוכז אל רשות הטבע והגנים שישלחו ציידים מוסמכים.