מגבירים את המחזור:מסדרים הטיפול באריזות


מגבירים את המחזור: נחתם חוזה עם תאגיד ת.מ.י.ר. להסדרת הטיפול באריזות  

שמירה על איכות הסביבה והגברת המחזור בקרב התושבים הינו תהליך שכלל הגדלה משמעותית של פינות המחזור (היום יש ביישוב כ-30 פינות מחזור), תהליך זה משתדרג עתה עם החתימה על ההסכם 

 

השבוע נחתם החוזה בין מועצת קרית טבעון לחברת ת.מ.י.ר. (תאגיד מחזור יצרנים בישראל בע"מ) מיסודה של התאחדות התעשיינים בישראל.  

חברת ת.מ.י.ר. היא חברה לתועלת הציבור ופועלת ללא מטרות רווח, היא הוקמה על מנת לאפשר ליצרנים וליבואנים של מוצרים ארוזים ואריזות שירות, לקיים חובותיהם על פי החוק להסדרת הטיפול באריזות, התשע"א (2011) – חוק האריזות.
הסדרים אלה נועדו לצמצם את כמות פסולת האריזות, למנוע את הטמנתה ולעודד מחזור.
המשרד להגנת הסביבה הכיר בחברה, (בדצמבר 2011) כגוף האחראי להסדרת הטיפול באריזות  .

שמירה על איכות הסביבה ועידוד המחזור בקרב התושבים הינו תהליך שהחל לפני מספר שנים בקרית טבעון  וכלל הגדלה משמעותית של פינות המחזור (היום יש לנו ביישוב כ-30 פינות מחזור), התהליך הזה  משתדרג עתה עם החתימה על ההסכם עם התאגיד.  

לדברי מנהל התפעול במועצה, במסגרת ההסכם, בשלב הראשון נתגבר את מתקני האיסוף (פחי אשפה) לפלסטיק, זכוכית, נייר, קרטון, ברזל, כך שלתושבים יהיו מספיק מקומות להשליך אשפה למחזור. בהמשך, בטווח של כשנתיים יבנו בישוב מרכזי המחזור כדוגמת המרכז בבונים. בנוסף, תבצע הרשות תוכנית הסברה מקיפה לתושבים על מנת לפשט ולייעל  את הביצוע ובכך לעודד את האזרחים למחזר. מנכ"ל המועצה הוסיף כי "ההצלחה של התכנית תלויה מאד בהסברה ובחינוך " 

בסופו של התהליך המועצה תייעל את מערכת איסוף האשפה, במקום לקבור באדמה בכל שנה חומרי גלם בשווי הרבה מאד כסף, האריזות ייאספו מבתי האזרחים וימוחזרו. הרשות תעביר פחות אשפה לאתר המזבלה ובכך יושגו הן חיסכון משמעותי בניצול משאבי הטבע והסביבה והן הפחתה בזיהום האוויר. השאיפה היא כי בשנת 2015 ימוחזרו 60% מהאריזות.  

אם תפחת כמות האשפה למזבלה (כי נמחזר), הרשות תשלם פחות כסף בעבור היטלי הטמנה וניתן יהיה להעביר את המשאבים הללו לטובת נושאים חשובים כמו חינוך, פיתוח, רווחה וכד.