דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
רשת המתנ"סים קרית טבעון
 • ביה"ס לקרמיקה
 • מתנדבים
 • עמיתים
 • מרכז ענפים
 • תרבות
 • קהילה וחברה
 • דרמה
 • ביה"ס למחול
 • קונסרבטוריון
 • נוער
 • ספורט
 • גיל הזהב
 • הגיל הרך

זוכרים את יואב גורן ז"ל

14/11/2015
זוכרים את יואב גורן ז"ל

הדרמה החינוכית – מפעל החיים של יואב גורן ז"ל

 

השבוע חל יום הולדתו ה-66 של יואב גורן ז"ל. מורה הדרמה האהוב, מנהל ומייסד בית הספר לדרמה ומשחק בקרית טבעון. בקיץ האחרון, רגע לפני שהתחילה עוד שנה בבית ספר לדרמה, נפטר יואב לאחר ממאבק ממושך במחלת הסרטן. לזכרו ולזכר פועלו, אנו מביאים מעט מהדברים הרבים שכתבו עליו תלמידיו הרבים, קולגות, ראשי מועצה ומנהל המתנ"ס, עליהם השאיר חותם עז של אישיותו המיוחדת, וצוואתו להמשיך ולקיים את בית הספר לדרמה, להמשיך להעלות הצגות ולהיות אנשים טובים יותר באמצעות הדרמה החינוכית.

 

דפנה נגלר- מנהלת מגמת אומנויות הבמה וחברה

לפני שנים, כשסיימתי ללמוד תיאטרון באוניברסיטה. הגיע יואב לתל אביב ובחר לו אנשים צעירים לייבוא אישי...כך הגעתי לטבעון...גיליתי איש יקר, חם, טוב לב, נדיב. איש שיודע לפרגן, שנתן אמון מלא בי ובאלו שעבדו איתו. משך השנים יואב בנה ממלכת תיאטרון בטבעון. בנחישות, אכפתיות, השקעה אין סופית, דורות של נערים ונערות,שחקנים מסורים, שוחרי תיאטרון עברו תחת שרביטו. הוא הכיר ודאג לכל אחד ואחד מהם. בתחילה עבדנו יחד, לאחר מכן הקמתי את מגמת התיאטרון בתיכון, תמיד אפשר היה לזהות את התלמידים של יואב...המכורים לתיאטרון, לעשייה קבוצתית, אלו שנדבקו בחיידק הבמה. צר לי כל כך על לכתו מאיתנו. בטרם עת, ממשפחתו האהובה עליו כל כך, וממשפחת התיאטרון הגדולה שגידל כאן בטבעון.

 

אביה דהאן - תלמידה של יואב

"כמה אני שמחה שלימדת אותי, שלווית אותי, שגם שהייתי בסך הכל ילדה כל כך סמכת עלי. האמנת בי, נתת לי להופיע מול קהל. האהבה שלי נתונה לבמה ולך. תמיד הקשבת לי, עודדת אותי, ותמיד היה לך מבט גאה בעיניים. כל כך אהבת ללמד. כל כך אהבת. "

 

נטע שביט - תלמיד של יואב

"יואב, אני לא יכול להפסיק לחשוב על הדברים שאמרת, בדרך הכל כך אופיינית לך, שממשיכים ללוות אותי ולהיות חלק בלתי נפרד ממני. מהבן אדם שאני ומימה שאני רוצה להיות. אני מודה על כך שקיבלת מורה דרך נפלא כמוך. אדם להעריץ, לשאוף ללכת בדרכו. דוגמא לטוב לב אין סופי ולחכמה אין קץ. תודה על אושר, על תמימות, על ילדות."

 

דודי אריאלי – ראש המועצה המקומית קרית טבעון

"את יואב זכיתי להכיר אישית הן כהורה והן כראש מועצה. יואב היה מעוגני התרבות של קרית טבעון ומחנך הדור למשחק. מאות ילדים חוו את יכולות ההדרכה המשובחות שלו בתחום המשחק.

הוא כתב הפיק וביים הצגות תיאטרון רבות שהעצימו את הרמה התרבותית של הישוב וסיפקו לילדינו את היכולת לחוות את העולם העשיר של המשחק. אנו מבכים את מותו ומייחלים שמורשתו תישמר"

 

מתן, בנו של יואב ותלמידו לדרמה מגיל 8 עד 18 ...

"אני לא שוכח כלום, את שיעורי הדרמה שלנו, שחשפת אותי אל העולם הקסום הזה. אתה יחד עם אמא הקמת פה מפעל חיים של ממש. כל מורי המשחק, איש מהם לא משתווה אליך ואל מה שהענקת לי. השחקן והאדם שאני היום זה בזכותך. תמיד אמרת שזה לא משנה כמה אתה שחקן טוב, חשוב שתהיה צנוע.

 

תום ברמן - תלמיד של יואב

"אני חי ונושם 25 שנה, אך לך היה חלק משמעותי וחשוב במה שהספקתי עד כה. חוגי הדרמה בצוותא ובפיש, שעות של קייטנות עם ילדי טבעון. ליווית אותי אתה ומשפחתך לכל אורך שנות הילדות והנערות שלי. ספגתי מימך המון, למדתי והחכמתי. דע לך שאם אי פעם אעשה משהו חשוב ומשמעותי בחיי - הרי שלך יהיה חלק נכבד וחשוב במשהו הזה. "האדם הוא תבנית נוף מולדתו" - ואתה חלק מנוף מולדתי. תודה על הזיכרונות הטובים שיש לי מימך. תודה על מי שהיית. תמשיך לביים אותנו מלמעלה".

 

דרור גרינבלום – מנהל רשת המתנ"סים קרית טבעון

כשאני חושב יואב- אני חושב פשטות, צניעות, נעם הליכות, טוב לב- מענטש (בן אדם) היו אומרים אצלנו בבית. וזה עוד לפני שדברנו על המקצועיות, היושרה, ההתמדה והחתירה להשגת יעדים ולהגשמת חלומות.שבע שנים היינו ביחד. ראיתי כיצד יואב בונה, צעד אחרי צעד, את בית הספר לדרמה-חלום חייו. עוד קבוצה ועוד פרויקט, עוד סדנא ועוד הפקה. בעשר אצבעותיו, בעבודה קשה, במחשבה רבה, במתינות ואורך רוח ועם אהבה אינסופית לילדים, לבני הנוער, לעולם הדרמה והמשחק.

יואב היה איש חינוך בכל רמ"ח איבריו. הוא אהב תיאטרון ,הוא י תיאטרון. הוא ראה במשחק כלי, אמצעי לדיאלוג, לחינוך, להשפעה ,ליצירתיות, לפיתוח האישיות. והוא עשה את זה כל כך יפה וכל כך נכון. תשאלו את מאות הילדים והילדות ,הנערים והנערות שלמדו אצלו. תשאלו את המבוגרים שהולכים שנים רבות עם זיכרון ההיכרות, והמפגש וחווית הלימוד עם יואב, בילדותם.ומעל הכל, יואב היה בן אדם. פשוט וצנוע נעים הליכות וטוב לב. מענטש היו אומרים אצלנו בבית.

נתגעגע אליך יואב.

 

גלעד גת - תלמיד של יואב

"כשהייתי בן 12 אמא שלי אמרה שאם אני אוהב תיאטרון אני יכול ללכת לחוג במתנ"ס ולעשות תיאטרון כל השנה. הלכתי ומאז החוג שלך הפך להיות ביתי השני. כל השבוע הייתי מחכה לאימפרוביזציה, לחנוך לוין, למערכונים ולשירים. מלאת את העולם שלי בדמויות, מחזות ויקום שלם ואינסופי שהוא הבמה. הזיכרון שלך לא ישכח, והמורשת שלך תימשך, אני כל כך אוהב ומעריך ובעיקר מתגעגע".

 

טל קליפלד - תלמיד של יואב

"אם לא אתה יואב, הייתי היום אדם שונה לגמרי. הפכת אותי לאדם בטוח בעצמו, ביכולות שלו, ומאוהב בבמה. אין לי מספיק דרכים להביע בפניך את תודתי. בכל מקום בו אהיה אזכור את הרוגע שלך את הסבלנות והאהבה הגדולה לתלמידים ולמקצוע. איתך זו הייתה התקופה המאושרת בחיי,.

 

שמוליק אבואב - ראש מועצת קרית טבעון לשעבר

הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתו המכאיבה ללא עת של יואב ז"ל, לאחר מחלה קשה.

את יואב זכיתי להכיר עוד מזמן ששירתי כמנהל המתנ"ס וכראש המועצה בטבעון. לאורך השנים הרבות בהן הכרתי את יואב, התוודעתי גם לתכונותיו הטובות הרבות – את היותו איש משפחה למופת, את נועם הליכותיו, את כישרונו הגדול בתחום התיאטרון, את היותו איש מקצוע מהמעלה הראשונה וגם את יכולתו להיקשר, בקשרי אמת, עם הילדים והמבוגרים שהשתתפו בהפקות הרבות שניהל.

יואב ז"ל, שלימד תיאטרון ודרמה, היה מורה מזן נכחד. מורה קשוב וקרוב. אמיץ, ישר וטוב לב. במיוחד שמורים עמנו, משפחת אבואב, הזיכרונות הטובים מהתקופה בה הכין את בננו עומרי למבחני הכניסה לבית הספר לאומנויות הבמה בתל אביב. עומרי התקבל לבית הספר והעובדה הזאת אומרת הכל על טיב ההכנה שקיבל.

אין נחמה בלכתו של אדם קרוב ואהוב, אלא בידיעה שחי חיים טובים ומלאים, והשאיר אחריו רוח טובה, זיכרון טוב ודוגמה ראויה, שיישארו בינינו גם לאחר לכתו, יואב ז"ל, השאיר אחריו מכל אלה, ובמנות גדושות ונדיבות.

 

ישראל שפר - מורה לשעבר במרכז לדרמה

כשעזבת לבית החולים והגעת פחות ופחות... בהצגות, השארנו כיסא אחד פנוי ליד הקונסולה של ההגברה... שם אתה תמיד יושב " הכיסא של יואב". שם אתה עדיין יושב ותמיד הוא יהיה שם... כי תמיד את תהיה שם בדמיון לנו ובעיניים של כל אחת ואחד מהשחקנים שזכו לעבוד איתך. תמיד תהיה, תמיד נתייעץ איתך, תמיד נחשוב "מה יואב היה עושה במקום", או "איך יואב היה פותר את זה". אתה משאיר אחריך מורשת יוצאת מן הכלל וערכים חשובים של משמעת עצמית, עבודה בצוות והכי חשוב, צניעות. דור שלם של תלמידים, מדריכים ושחקנים, שזכו ללמוד ממך את הערכים הללו... כולנו פה היום איתך, להיפרד. אז במילים פשוטות... היה שלום... מורה מדהים, במאי, חבר כמו שאתה היית אומר... "יואב".

 

הדס יואלי אמא של בוגרת קבוצת הנוער.

לפני כשבועיים נפטר יואב. הידיעה על מותו הייתה מפתיעה. הרי רק לא מזמן הבת שלי דיברה איתו, כשגייס אותה לעבוד ביום האחרון של הקייטנה. מה שלומו? שאלתי, והיא אמרה- הוא נשמע בסדר, נכנס לעוד טיפולים ונשמע אופטימי. במבט מהצד, מרוחק, לא מעורב, היה רושם כאילו יואב יישאר לנצח, כאילו המחלה שתקפה אותו היא איזו אפיזודה חולפת, עוד קטע ממחזה שבסופו ימשיך יואב להפקה הבאה.  ההודעה העצובה על מותו הגיעה אל בתי בעודה מסיימת לארוז לקראת יציאה לשנת שירות, שהתעכבה במספר שעות כי היה לה ברור שהיא תהיה בהלוויה של יואב. הצטרפתי אליה והתרגשתי לראות את קבוצת הנוער המיוחדת שיואב היה להם מורה דרך, מתכנסת להיפרד ממנו. בהמשך, בנסיעה הלילית אל מקום המפגש של הקומונה, שמעתי ממנה עוד על יואב ועל הדרך שעשתה איתו, והבנתי עד כמה הוא היה משמעותי עבורה ומכאן עד כמה הכאב על לכתו הוא אמיתי ועמוק. .

עם מותו של יואב אמרה בתי- "הוא חיזק אותי כל כך ונתן לי ביטחון, הוא הפך אותי למה שאני. לפעמים הייתי חושבת על ההמשך, אם אצליח להתמיד בדרך התיאטרון, שתמיד אוכל לבוא אל יואב ולהתייעץ איתו ולקבל ממנו חיזוק ותמיכה." בתוכו ועם משפחתו הוא נאבק וכאב במחלה שהכריעה אותו. למשפחה הרחבה שהקים, משפחת הדרמה של הנוער בטבעון, הוא הצליח להישאר עד הסוף נוכח ומשמעותי והמורה הכי טוב שיש. אני מקווה שבית הספר לדרמה שצמח ופרח בשנים האחרונות, ימשיך את פעילותו המבורכת, ברוחו של יואב. אני מקווה שהמתנ"ס והמועצה אכן יודעים להעריך את הנכס התרבותי והחינוכי שיש בקבוצות האלו ויתנו את התמיכה הדרושה להמשך.

 

ציפי – רעיתו של יואב

יואב היה בן זוגי, אבי ילדי, עמית שלי לעבודה והחבר הכי טוב שלי. מרכז הדרמה בטבעון היה הבית השני של יואב. גאוותו הגדולה, מפעל חייו במשך 30 שנה. הדרמה החינוכית הייתה כל הווייתו ואישיותו של יואב. עם מחלתו הצטער יואב עד עמקי נשמתו שלא יוכל להמשיך ולהיות עם הילדים שכל כך אהב. נחמתי הטובה היא להמשיך ולראות את מרכז הדרמה מלא בילדים שצורכים דרמה ותרבות וממשיכים את דרכו הכה מיוחדת.

הדפסשלח לחבר

כתבות ועידכונים נוספים של מהמרכז לדרמה בטבעון

לוגו אתר נגיש החברה למתנ"סים המועצה המקומית קרית טבעון דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד