דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
רשת המתנ"סים קרית טבעון
 • ביה"ס לקרמיקה
 • מתנדבים
 • עמיתים
 • מרכז ענפים
 • תרבות
 • קהילה וחברה
 • דרמה
 • ביה"ס למחול
 • קונסרבטוריון
 • נוער
 • ספורט
 • גיל הזהב
 • הגיל הרך

חצי הפרברים בדרך לטבעון

8/03/2015
חצי הפרברים בדרך לטבעון

"כדי להגיע לרמה גבוהה צריך לנגן הרבה. הדבר השני הוא לדעת לרגש "אומר אורי הרפז, חצי מצמד הפרברים, שמגיע לערב "דרום אמריקה – על המפה" באולם צוותא טבעון.

 

אורי, לפני הכל ספר איך גילו אותך על הבמה וחטפו אותך לפרברים.

בתור נער הייתי עם הוריי בשליחות בברזיל, שם התחיל הרומן שלי עם דרום אמריקה. כשחזרתי התגייסתי לצבא ושירתי בלהקת פיקוד מרכז ובצוות הווי צנחנים. משם התחלתי ללוות נגן בשם גיורא פיידמן שניגן קלרינט יהודי. באחת ההופעות שלנו, הופיע גם צמד הפרברים. באותה התקופה אחד משני חברי הצמד, ניסים מנחם, חזר בתשובה ורצה לפרוש מהופעות. יוסי חורי חיפש אם כך שותף חדש. כשהוא ראה אותי מאחורי הקלעים באותה ההופעה, הוא פנה אלי, והשאר היסטוריה. היה לי הרבה מזל.

 

ואיך השתלבת בתור ה"חדש" בצמד?

הפרברים מראש זה גוף עם זיקה דרום אמריקאית חזקה. יוסי הושפע מאוד מכל ההרכבים הדרום-אמריקאים, וכשנכנסתי לשם הצטרפתי למשהו מוכן ומהוקצע מבחינת סגנון. כמובן שמאז כל אחד מאתנו תרם את שלו.

 

אתה ידוע בתור מומחה לגיטרה. איך התחלת לנגן?

התחלתי לנגן מאוחר, בגיל 15. למעשה, הכלי הראשון שלי היה אבוב, וניגנתי בברזיל בתזמורת סימפונית כשנה. כשחזרתי לארץ בגיל 19, התקבלתי כאבובן לתזמורת צה"ל. מסיבות טכניות זה לא יצא לפועל, והגעתי לנגן בגיטרה בלהקה. בצבא הכרתי גם את גיל דור, שעובד היום עם אחינועם ניני, והוא תרם הרבה לחיבור שלי עם הגיטרה.

 

מה יש בגיטרה שמושכת כל כך הרבה אנשים?

הגיטרה היא כלי מאוד אנושי. הצליל שלו קרוב לקול האנושי, ואפילו הצורה שלו היא צורת גוף של אישה. שנית, לא צריך להוציא את נשמתך בשביל לנגן בה. באבוב, אם אתה מצליח להוציא צליל אתה אומר תודה. כנר לא יכול ללמוד לנגן אם הוא לא עובר שנתיים שבהן הוא מטרטר לשכנים באוזן ברעשים בלתי נסבלים. גיטרה, גם אם אתה לומד חודש וחצי, זה יכול ללוות אותך לכל החיים . אפשר לפרוט עליה בהמון רמות. מי שרוצה להיות מדהים יכול להשקיע ולהגיע לרמה מקצוענית. אבל מי שלא – יכול סתם ליהנות עם החבר'ה. הגיטרה יכולה להתאים להמון סוגים של אנשים. קלאסי ופלמנקו, ספרד וקאנטרי ועוד. חוץ מזה שאת הפסנתר אי אפשר לקחת אתך לים ואת הגיטרה כן.

 

אז קל לנגן בגיטרה?

קל וקשה. למי שרוצה לנגן דברים מורכבים זה מאוד מסובך, כי יש המון סוגי מגעים. המגע עם הכלי הוא ישיר. אין קשת, אין מפרט – אתה נוגע עם האצבעות והציפורניים ישר במיתרים בצורה מאוד עדינה. שמעתי גיטריסט שאמר שזה הכלי הכי קשה בעולם לתת איתו רסיטל. יש כל כך הרבה אופציות לטעויות מכל הכיוונים. מצד שני זה גם מה שיוצר את האנושיות של הכלי הזה, שמשדר המון רגש ואמת.

 

איך שומרים על קריירה כל כך ארוכת שנים בתחום המוזיקלי ההפכפך?

היה לי המון מזל שנפלתי לתוך משהו מאוד מוכן. הפרברים גם הם הרוויחו, כי הם קיבלו זריקת דם יותר צעיר. משהו קצת שונה מהסגנון המסורתי של יוסי וניסים . יותר עוצמה בנגינה וסגנון מודרני בבחירה של השירים, ומוזיקה ברזילאית מתוחכמת. סך הכל זה גוף שהוא מאוד אהוב, עד היום. לצד זה אני עושה עוד המון דברים. גם לבד וגם עם אנשים ואמנים אחרים. לשמחתי הצלחתי להתפרנס מזה, אם כי תמיד יש עליות וירידות.

 

טבעון מאוד עשירה בנגנים וילדים שלומדים מוזיקה. מה יש לך לומר להם?

העיקרון הראשון – כדי להגיע לרמה גבוהה צריך לנגן הרבה. הדבר השני הוא לדעת לרגש. בזה היוטוב והאינטרנט מאוד מטעים. אמנם רואים שם, לדוגמא, יפנים שמנגנים בצורה בלתי רגילה, אבל קשה למצוא קטעים או אנשים שבאמת יגעו לך בלב. חשוב לתת חשיבות לצליל עצמו ולהפיק צליל מרגש. זה לא רק הטכניקה ולא רק המהירות. יש המון נגנים מהירים בעולם שלעולם יהיו יותר מהירים מכם, אבל זכרו שאין אולימפיאדה למהירות הגיטרה! הכי חשוב ליהנות, וגם אם אני לא מספר אחד בעולם – זה לא משנה.

 

אז מה מיוחד בערב "דרום אמריקה – על המפה"?

בחלק הראשון של הערב אני משתלב עם הלהקות המקצועיות שלכם בטבעון. אני מצטרף לסינקופה, להרכב המורים של הקונסרבטוריון ולהרכב דרום אמריקה.

החלק השני, שהוא ההופעה שלי, הוא חגיגה של מוזיקה דרום אמריקאית. זה מסע בכל דרום אמריקה, ברזיל ארגנטינה, צ'ילה... הרבה גיטרה – בעברית, בפורטוגזית, בספרדית. אני גם אספר על השירים ועל הקשר הישראלי שלהם, בליווי דוגמאות. לצ'ופר אשתף קצת את הקהל בשירה משותפת.

 

"דרום אמריקה – על המפה" אולם צוותא טבעון, כצנלסון 35 קריית טבעון, חמישי 12.3, 19:30 להזמנת כרטיסים: 04-9831142

הדפסשלח לחברהוסף תגובה

כתבות נוספות על הקונסרבטוריון

לוגו אתר נגיש החברה למתנ"סים המועצה המקומית קרית טבעון דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד