מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
04:33   14/12/2017
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

קורס טכנולוגיה - יסודות הקרמיקה

00:00

ימי המוזיקה 2017

00:00

תערוכות - גלריית הקומה העליונה / אוצרת: שחר מרנין דיסטלפלד

חתום בצבע // אמנון גרדי צורה- דימוי- משמעות // יוסי זלצמן 10:30

שבוע חנוכה בגפן

17:30

מפגש המשך עם ד"ר עידן פורת על העתיד התחבורתי של טבעון

00:00

קיטנות חנוכה הצהרוני המתנ"ס

07:30

פסטיבלים חובקי עולם

מרצה: יואל שתרוג.10:30

הצגה - אריה הספרייה

17:00

סרט: רק האמיצים ONLY THE BRAVE

20:30

סיור בדרך המחזור

31/10/2011
סיור בדרך המחזור (הגדל)

 

במהלך הסיור, בהשתתפותם של שלמה כץ – הממונה על המחוז מתאם המשרד להגנת הסביבה ודן בירן – מרכז פסולת במשרד להגנת הסביבה, ביקר ראש המועצה באתר המחזור בעפולה ובאתר טובלן שבבקעת הירדן. אתר עפולה קולט כיום , 1000 טון ליום אשפה מעורבת המורכבת מ 80% מאשפה ביתית ו 20% אשפה תעשייתית + גזם. לאחר המיון כ- 30% מהאשפה  ממוחזרת והשאר נשלח להטמנה. הגזם מנוקה, נגרס, חלק נשלח לבעירה וחלק עובר לקומפוסט. אתר טובלן קולט, אף הוא, 1000 טון פסולת להטמנה ועוד 500 טון אורגני שמתוכו 80% ממוין לקומפוסט והשאר נשלח להטמנה. 

 

כיום אין בישראל אף רשות הנמצאת במצב של מחזור מלא והפרדה מלאה שלפסולת  יבשה/רטובה והקול הקורא של המשרד לאיכות הסביבה, בא לעודד ולהגביר את כמות הפסולת הממוחזרת ברשויות. טבעון נמצאת בין הרשויות המובילות בתחום המחזור עם 29 מרכזי מחזור לסוגים שונים של פסולת הפזורים ברחבי הקריה וקולטים עשרות טונות של פסולת ממוינת למחזור בחודש. כיום המועצה לא משלמת ולא מקבלת כספים עבור פינוי הפסולת הממוינת למחזור. לדברי שלמה כץ כדאי להשקיע במחזור של קרטונים וטקסטיל שאפשר לקבל מהם כסף בחזרה, לדבריו חוק האריזות, בדומה לחוק הצמיגים, מטיל את האחריות על היבואנים והיצרנים. לשם כך הוקם תאגיד ליישום חוק האריזות ומוכרים זכויות קרטון אותם אוספים מהסופרים ומפינות המחזור. כץ המליץ לתמרץ את התושבים להפריד ולמיין גם קרטונים. 

 

  

 

 

הציבור בישראל עדיין לא מפריד לגמרי בין פסולת רטובה ליבשה, לכן בכל מקרה צריך תחנת מעבר בה פותחים את השקיות הביתיות וממיינים. אם זאת ההפרדה במקור – בבית, מסתמנת כפתרון משלים מצוין לקרית טבעון. בצורה זאת כל אחד ואחד יוכל  להפריד פסולת למחזור בדרך הנוחה לו, ולהגדיל בסה"כ המצטבר את כמות הפסולת למחזור הנאספת בקריה.  

  

"טבעון מעוניינת כיום לעבור למחזור בדרך של הפרדה במקור" אמר דוד אריאלי לסיכום הסיור " לשם כך נפגשתי עם מנהל המחוז שלמה כץ ורכז הפסולת דן בירן, על מנת ללמוד את הנושא מקרוב לקראת "הקול הקורא" שיוציא משרד איכות הסביבה ב 2012. היה לי ביקור מרתק באתרי הפרדת ומחזור הפסולת בעפולה ובקעת הירדן, אם זאת למדתי כי אתרים אלו עדיין לא ערוכים לפתרון מלא של הפרדת פסולת. בשיחותי עם שלמה כץ ודן בירן הבנתי כי פתרון קצה להפרדת פסולת מלאה ימצא בשנה – שנתיים הקרובות, ואני משוכנע שבעקבות זה נזכה ונצליח בקול הקורא הקרוב".  

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד