מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
17:16   18/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

הנהלת המועצה החליטה מעבר ל"יבש רטוב" - הפרדה במקור של פסולת עירונית

29/11/2012

הנהלת המועצה החליטה

מעבר ל"יבש רטוב" - הפרדה במקור של פסולת עירונית

הפרויקט, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, אמור להתחיל בשנת 2013 ויתמקד בהסברה, היישום יחל בשנת  2014

 

בישיבת הנהלת המועצה  שהתקיימה ביום ראשון השבוע החליטו החברים בה על הפרדה במקור של פסולת עירונית "יבש רטוב". לדברי סגן ראש המועצה ויו"ר ועדת איכות הסביבה עו"ד שלמה מושיץ הפרויקט הנ"ל, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, אמור להתחיל בשנת 2013 ויתמקד בהסברה, היישום יחל משנת  2014. השיטה מבוססת על כך שכל בית אב בקריה יקבל פח אשפה קטן לזבל אורגני  ובחצר כל בית יהיו שני פחים: פח ל"יבש" (ירוק) ופח ל"רטוב" (חום). את האשפה היבשה יאספו פעמיים בשבוע ופעם בשבוע תיאסף אשפה אורגנית.

הפרדת פסולת במקור הינה תהליך בו מתבקש כל תושב למיין את הפסולת אותה הוא מייצר לשני זרמים עיקריים: זרם "רטוב" המכיל את כל המרכיבים האורגניים כגון שאריות מזון וכד', וזרם "יבש" המכיל את כל השאר כגון פלסטיק, נייר, זכוכית ומתכת.
הפסולת הרטובה תטופל בתהליך ביולוגי  שבסופו יתקבל קומפוסט (דשן) והפסולת היבשה תמוין למרכיביה השונים שימוחזרו ויימכרו כחומרי גלם. כך תופחת משמעותית כמות הפסולת המועברת לאתרי הטמנה.
עו"ד מושיץ: "הפיילוט להטמעת הפרויקט יתחיל ב- 200 בתי אב לניסיון, המשפחות יקבלו הדרכה והסברה צמודים כמו כן הפרויקט יהיה מלווה בהסברה מקיפה על ידי גוף חיצוני אשר יתמקד במטרה זו. תפקידו יהיה לקדם את ההסברה  ביישוב כולל במערכת החינוך באמצעות פרסום חוצות, חוברות הסברה ואספות לתושבים. שיתוף הפעולה של הציבור הוא המפתח להצלחת  ההליך" ".

חשוב להזכיר כי פינוי הפסולת של רשות המקומית לאתר הטמנה כרוכה בתשלום היטל הטמנה המסתכם במיליוני שקלים בשנה. הפרדת פסולת במקור לשני זרמים עשויה לחסוך תקציבים רבים שיכולים להיות מנותבים להשקעה בחינוך, תרבות, שיפור חזות העיר ועוד. בנוסף, הקטנת כמות ההטמנה והגברת מודעות הציבור לנושא, תפחית את הזיהום ותשפר את איכות  החיים בקריה.

עו"ד מושיץ  מוסיף ומסביר כי מדובר בחוק מדינה והמועצה מחויבת להתאים עצמה ליישום הוראות החוק. "אנחנו נקבל סיוע של 3.7 מלש"ח והמימון של המועצה, שיהיה למספר שנים החל משנת 2014,  יסתכם בכ- 2.7 מלש"ח. מדובר בתהליך מדורג אשר דורש הטמעה איטית על מנת שיצליח".  

המועצה מחויבת, בהתאם לתנאי הפרויקט, לבצע הטמעה והתאמת מיקום פחי האצירה בכל בית אב ללא השתתפות מצד התושבים בהליך זה. הרשות אמורה לזכות בלווי הסברתי מקצועי אשר עלותו כ- 900.000₪ והוא יתחלק בין הרשות לבין המשרד להגנת הסביבה".

ראש המועצה דוד אריאלי: "לתושבי קרית טבעון ישנה מודעות גבוהה מאד לנושאים אקולוגיים ואני מאמין ששיתוף הפעולה של התושבים יהיה מלא".

 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד