מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
01:36   26/2/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

שעת סיפור: הילד שהחזיר את החיוך לנסיכה

17:00

סרט: פלא Wonder

18:00

סרט: פלא Wonder

20:15

המועצה מתמודדת עם בעיית היתושים

ראש המועצה דוד אריאלי: "שיתוף פעולה מלא של התושב, הדווח והעזרה בייבוש מקור מים, ולו הקטן ביותר, עושה את עבודת המדביר הרבה יותר אפקטיבית".
2/05/2012
המועצה מתמודדת עם בעיית היתושים (הגדל)

בישיבה שנערכה בשבוע שעבר בנושא התמודדות עם יתושים ברחבי קרית טבעון, הוחלט לטפל בנושא במספר חזיתות. במפגש השתתפו ראש המועצה דוד אריאלי, סמנכ"ל התפעול במועצה גיל אשבל ווטרינר המועצה ד"ר צחי צורי.

 
במסגרת הישיבה הוצג המאמץ האדיר אותו עושים עובדי המועצה בשאיפה למגר את המטרד כמו כן עלו קשיים שעיקר המיקוד הינו בצורך האדיר בשיתוף פעולה משמעותי ומלא עם תושבי הקריה. המטרה של המועצה היא להשיג יעילות מרבית במיגור תופעת היתושים.
ד"ר צורי הסביר כי מעבר למטרד שבעקיצה, ישנו חשש להדבקות בקדחת הנילוס המערביוירוס אותו נושא יתוש ה"קולקס" המצוי וגם יתוש "הנמר האסיאתי". מדובר במחלה עונתית, בעיקר לאחר גלי חום כבדים בהם הטמפ' גבוהה במיוחד גם ביום וגם בלילה בשילוב אחוזי לחות גבוהים.

 

אשבל ציין כי המועצה פועלת כבר מחודש מרץ בכמה מישורים, פעמיים בשבוע הדברה, פעם בשבועיים ניטור – במהלכו המדביר דוגם אתרים, בודק אם ישנן דגירות של יתושים ובמקביל מקבל דווח מהמוקד העירוני (106) המסייע מהותית באיתור מוקדי דגירה. "מכאן החשיבות הרבה בפניה למוקד 106", הסביר אשבל "ובמיוחד בנוגע ל"נמר האסייתי" אשר רדיוס הפעולה שלו הינו 300 מטר, כלומר הפניה למוקד היא חשובה מאד. היתוש הזה מסוגל לדגור בצלחת המונחת בתחתית של עציץ ומכאן ניתן ללמוד על החשיבות הקריטית באותן פעולות שכל תושב יכול לעשות בחצרו.

 

בנוסף מתבצעות עבודות הסברה ואכיפה. עוד צוין במפגש כי במנהל התפעול התקיים לאחרונה מפגש ראשון עם הרשויות השכנות במטרה לקדם דרכי התמודדות בכוחות משותפים.

ראש המועצה דוד אריאלי סיכם והציע כי במסגרת פעולות ההסברה, לפנות לכול תושב במכתב אישי ובמידה ותהיה לתושבים דרישה נוספת של מידע, יתקיים כנס יישובי שתכליתו קידום הטיפול בנושא. "ההסברה היא קריטית, שיתוף פעולה מלא של התושב, הדווח ועזרה בייבוש מקור מים, ולו הקטן ביותר, עושה את עבודת המדביר הרבה יותר אפקטיבית".

 

מידע נוסף בנושא קדחת הנילוס המערבית ניתן למצוא באתר המשרד לאיכות הסביבה

 

מספר עצות להתגוננות מפני היתושים:

נקבות היתושים הבוגרות הן העוקצות את בני האדם, והן עושות זאת בשעות בין הערביים ובלילה. )יתושת הנמר האסיאתי עוקצת גם ביום). הנקבות מטילות את ביציהן במקווי מים עומדים והיתושים הבוקעים נמצאים באזורי צמחיה בסביבה. חלק מן היתושים עפים למרחק של קילומטרים בודדים ואילו הנמר האסייתי עף למרחק עשרות עד מאות מטרים בודדות.

 

מניעה

* מניעת התפתחות - יש למנוע כל דליפה ממערכות ביוב, צינורות השקיה ומערכות לאיסוף מי גשמים. יש לפעול לייבוש כל מקווה מים שנשאר מהחורף כמו שלוליות על גגות, מרזבים, חביות, צמיגים ישנים, וכו'.

 

* יש לזכור כי בשל מרחק התעופה הקצר של הנמר האסיאתי, אם סוג זה נמצא בסביבה, בד"כ מקור המים הוא בקרבת מקום וקרוב לוודאי שבחצר הבית. נקבות יתוש זה יכולות להטיל גם במקווי מים קטנים ביותר כמו תחתית של עציץ צנצנת עם פרחים בבית ושלולית זעירה מתחת לברז מטפטף.

 

* יש להודיע למוקד המועצה על כל שלולית מים או ביוב, פיצוץ צינור, גלישות והזרמות מי ביוב, בשטחים פתוחים ו/או בחצרות בתים.

 

* על מנת למנוע התפתחות יתושים בבריכות הדגים שבחצרות הבתים מומלץ להכניס לבריכה דגים טורפי יתושים כמו דגי גמבוזיה.

 

* במידה ובחצרכם יש מאגרי מי גשם, יש לכסותם באופן הרמטי.

 

* התגוננות מפני עקיצות - כדי להימנע מעקיצות היתושים, יש לסגל שגרה של תיקון הרשתות על החלונות, לבישת שרוול ארוך בשעות החשיכה ושימוש בתכשירים לדחייה וקטילת יתושים, טבליות או נוזל . יש להקפיד על כללי הזהירות בשימוש בתכשירים אלה כמפורט על האריזה. 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד