דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
רשת המתנ"סים קרית טבעון
 • ביה"ס לקרמיקה
 • מתנדבים
 • עמיתים
 • מרכז ענפים
 • תרבות
 • קהילה וחברה
 • דרמה
 • ביה"ס למחול
 • קונסרבטוריון
 • נוער
 • ספורט
 • גיל הזהב
 • הגיל הרך

"... אפילו לא לפרחים", תערוכה בגלריית האמנים

26/06/2015
"... אפילו לא לפרחים", תערוכה בגלריית האמנים

במלאת שנה לפטירתו של ישראל בנקיר ז"ל, מבחירי אמני הקרמיקה המוערכים שהיו לנו בארץ, "המבשלה לאומנויות הקרמיקה", מציגה ב"גלרית קרית האומנים" של רשת המתנסים קרית טבעון, תערוכה מיצירותיו.

 

בתערוכה חדשה בגלריה מוצגות יצירותיו של ישראל בנקיר במלאת שנה לפטירתו. בנקיר הקדיש את חייו לעשיית צורות קלסיות בעיקר בקדרות, ושיחד עם הזיגוגים הייחודיים שהתמחה בהם, יצר אסטטיקה שגורמת לתחושות של התעלות אצל הצופה. התערוכה מציגה את הישגיו האומנותיים והטכנולוגיים היוצרים שלמות אסטטית.

ישראל בנקיר נולד ברוסיה בשנת 1943. עלה עם משפחתו לארץ בשנת 1950 ובשנותיו הראשונות בארץ גר בכפר סמיר בחיפה. שם התוודע לחומר הקרמי, בבית המלאכה של משפחת עטאללה הקדרים. בשנים 1959 - 1965 חי עם משפחתו בברזיל, שם למד קרמיקה בסדנת האגודה לאמנויות יפות בסאן פאולו ואצל אמנים מקומיים. בשנת 1965 חזר ארצה והחל לעבד במפעלים לכלים קראמיים: לפיד, נעמן ופלקרמיק ובמקביל עבד בסדנא הפרטית הקטנטנה שלו. בנקיר החל ליצור כלים בטכנולוגיה הקראמית שלמד בברזיל שהייתה מבוססת בעיקר על עבודת אובניים.

 

המפגש עם חנה צונץ-חרג, מאמניות הקרמיקה הגדולות שהיו בארץ, השאיר רושם אז על בנקיר שהושפע רבות מיצירתה. צונץ השקיעה שנים רבות, בניסיון למצוא כיצד וממה מפיקים את החיפוי העדין והמבריק למחצה שאינו זיגוג ושנמצא בפריטים נבטיים, יווניים ורומיים. בנקיר האמין שגם באזורנו, ימצא את האדמה בעלת התכונות הדומות לאלה שנמצאות במדינות אחרות בסביבות הים התיכון ומכונות טרה סיגילתה- אדמה חתומה. הוא תר את הארץ לאורכה ולרוחבה בחיפוש אחרי סוג האדמה המיוחדת (חרסיות) ועשה אין ספור ניסיונות. אחרי 8 שנים של חיפושים, הצליח למצוא מקומות לחרסיות מתאימות שאת מקומם נשמר בסוד!

 

במשך שנים יצר כלים בעלי תכונות אסתטיות מופלאות מחופים בטרה סיגילתה- שעל כך זכה בציון לשבח. הגוונים של הטרה סיגילטה, הם תוצאה של סוג התחמוצות שהכילו החרסיות. הכלים מתקופה זו נשרפו פעם אחת בלבד והם בעלי ברק רך ועדין.

 

במשך שנות היצירה הרבות עבד בחומרים שונים, פיתח אוגובים וגלזורות לטמפ' שונות באוקסידציה וברדוקציה (סביבה דלת חמצן). בתערוכה זו מוצגים כלים משנות יצירתו הראשונות בארץ, המחופים "בטרה סיגילתה" שנוצרו בהשראת הקרמיקה של יוון ורומא ובקבוקים מזוגגים בגלזורה קריסטלינית עשירת גוונים שכדי להשיגה נדרשה עבודת חקר טכנולוגי רב ומעמיק בצד מיומנות שריפה בטמפרטורות גבוהות במיוחד (1250+). בנקיר פיתח גלזורות שונות ומגוונות שהשלימו את הצורות הקלאסיות שיצר על האובניים. בשנים המאוחרות הוא שאב את מקור השראתו מקדרות המזרח הרחוק.

 

לפרנסתו עבד בנקיר בחברת בזק, אבל הקרמיקה הייתה כול חייו. בנקיר התמחה בשריפות מיוחדות ובבניית תנורי קרמיקה, ועזר רבות לחברים בבניית תנוריהם. היה אדם צנוע כך שבעזבנו לא נמצאו כתבים המתייחסים לתערוכות שבהן השתתף או להישגיים הטכנולוגיים שלו (מרשמי גלזורות וכו'). בנקיר היה חבר באגודת אמני הקרמיקה, נפטר ב18.8.2014, היה בן 71 במותו ויצירתו נקטעה בטרם עת.

 

התערוכה תהיה פתוחה עד 30.7.2015,

אוצרת רחל צמיר

גלריית קרית האמנים, רחוב הדגניות 12, קרית טבעון. ימי ביקור א'-ה' בשעות 8:00-13:00, 16:00-19:00.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה

כתבות נוספות על תערוכות ואירועים בגלריית האמנים

לוגו אתר נגיש החברה למתנ"סים המועצה המקומית קרית טבעון דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד