מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
05:40   18/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

קול קורא: "ישראל נגלית לעין"

23/02/2014
קרית טבעון נגלית לעין (הגדל)

קול קורא: "ישראל נגלית לעין" כבר כאן! 

תושבי קרית טבעון בואו והצטרפו למיזם הלאומי 

 

האוצרות הגנוזים אצלכם באלבומים ישנים, קופסאות ושקיות מסמכים, יכולים לזכות למקום של כבוד כחלק מפסיפס הזהות וההיסטוריה של הקריה   

 

בשקט ובצנעה, נרקם מזה זמן, חלום ההצטרפות של קרית טבעון למיזם הלאומי "ישראל נגלית לעין", ובימים אלה הוא קורם עור וגידים. יוזמה של מרכז ההנצחה וראש המועצה דוד אריאלי, אשר הכירו בחשיבות המיזם ותרומתו לקהילה, הובילה לחתימת הסכם התקשרות בין הרשות  לבין "יד בן צבי" (המוביל את המיזם הארצי, בהנהגת האוצרת - ד"ר נורית שלו כליפא), להפעלת מיזם התיעוד החזותי בקרית טבעון. עיקרו של המיזם הוא תיעוד באמצעות סריקת אלבומי המשפחה ומסמכים של תושבי הקריה.  

 

"בכל בית גנוזים אוצרות: באלבומים, בקופסאות ובשקיות מסמכים. האלבום הפרטי מייצג מסלולי חיים של אנשים בקהילה ודרך הסיפורים האישיים, נרקם פסיפס זהות של מקום ושל קהילה" אומרת שפרה לשם, רכזת התוכן של המיזם ומוסיפה: "באמצעות התמונות יתגלו לעין זוויות לא מוכרות ומרתקות של ההיסטוריה". 

 

פעולת התיעוד והסריקה תבוצע על-ידי הארכיון היישובי שבמרכז ההנצחה, בשיתוף נציגים מהמתנ"ס, שלהב"ת ועוד. אירית וייזל, מנהלת הספרייה, תוביל את הלוגיסטיקה של הפרויקט, חדווה גלמן מהמועצה, תשמש כרכזת הקהילה של המיזם ותפעל לגיוס מתנדבים שיסייעו בתהליך התיעוד ובאיתור התושבים המעוניינים לשמר ולתעד את אלבומיהם המשפחתיים,  עבור הדורות הבאים.  

 

בארכיון שבמרכז ההנצחה כבר פועל צוות תוכן, בריכוזה של שפרה לשם – המנהלת בהתנדבות את הארכיון היישובי במקצועיות, והתמדה ראויה לשבח, מזה שנים רבות.  

"יד בן-צבי" יספק לארכיון היישובי, תוכנה, כלים וטכניקות  למיון, סריקה, איסוף ותיעוד החומר וכמו כן יכשיר את מתנדבי הפרויקט וילווה אותו לאורך כל שלביו. 

 

"תהליך בחירת התמונות והתיעוד, יעשה בשותפותן המלאה ובהסכמתן של המשפחות" מסבירה לשם. "התיעוד המשפחתי יכלול גם טקסט המתאר את הסיפור המשפחתי, שייכתב על ידי המשפחה או בעזרת מתנדבי הארכיון. זהו תהליך מרגש ומעשיר, המחזק את הקשרים הן במשפחה והן בקהילה. בסופו של התהליך תקבל כל משפחה, חוברת תיעוד ודיסק".  במסגרת המיזם היישובי יתקיימו גם ערב השקה ותערוכות אודות תולדות הישוב. 

 

מניסיונם של ישובים אחרים שהצטרפו למיזם, פעילות התיעוד הפכה לאירוע חברתי-קהילתי, "חגיגה יישובית" שהעצימה את הקהילה. חלוצת הפרויקט הייתה העיר תל אביב ולאחריה הצטרפו למיזם גם: עתלית, אופקים, רעננה, ראש פינה, ראשון לציון ועוד. מידע על הפרויקט ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.israelalbum.org.il/ 

 

בתקופה הקרובה תתקיים במרכז ההנצחה, סדרת הרצאות שיועברו ע"י מרצי "יד בן-צבי", להכשרת צוות המתנדבים. הסדרה תהיה פתוחה גם לקהל הרחב ותכלול הרצאות בנושאי היסטוריה יישובית, טכניקות תיעוד, תיעוד בקהילה ועוד. בין המרצים יהיו: ד"ר נירית שלו כליפא, יעקב גרוס, גיא רז, ד"ר שי לביא ועוד. 

 

תושבי קרית טבעון המעוניינים לקחת חלק בפרויקט, מתבקשים ליצור קשר עם רכזת הקהילה חדוה גלמן, בטלפון: 9539254.

 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד