מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
04:45   22/2/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

המיצב ; יהושע, דרקון יענה ציוני / רפי מינץ

11:00

על צלילים ואנשים - היצירות הגדולות של מקס ברוך

08:40

שעת גלריה – "צלחות מתחפשות"

17:00

סרט: מודי MAUDIE - - טרום בכורה

18:00

חיטוב המוח

19:30

סרט: העדות | THE TESTAMENT

20:30

נאום רה"מ ערב יום השואה 2016

ניצולים יקרים,
אדוני הרב הראשי עמרם בית אל,   
חברי מועצה,
קהל נכבד! 

 

בהיותי ילד לא הבנתי  מדוע אימי כה מתעקשת שאסיים לאכול את האוכל בצלחתי עד תומו. הפליאה אותי עוד יותר העובדה כי משלא עשיתי זאת ולא סיימתי את האוכל שבצלחתי-אכלה אותו אימי בשקיקה והותירה צלחת ריקה ונוצצת.  

לאחר מספר שנים, משבגרתי נפתחה אימי והסבירה כי  התנהגותה  קשורה לתקופות קשות של רעב שחוותה במחנה הריכוז טרנסניסטריה, אשר באוקראינה, במשך שנתיים וחצי, והיא  בת 4 בלבד ביום כניסתה למחנה!  

 

150,000 מיהודי רומניה גורשו במלחמת העולם השנייה מרומניה לטרנסניסטריה. היה זה מחנה ריכוז מזעזע אשר נרצחו  בו 90,000 יהודים מתוך  150,000 היהודים אשר הוגלו לשם. 8 מתוכם הינם בני משפחתה של אימי: 3 דודים, סבה מצד אמה, ו- 4  בני דודיה - יהי זכרם ברוך.
אימי ניצלה ולמעשה גם אני. לא הייתי עומד כאן הערב ומדבר אליכם אלמלא צלחה אימי את הגיהינום במחנה הריכוז שגבה את חייהם של 8 בני משפחתה.  

 

טרנסניסטריה הפכה להיות לאחד מבתי המוות הגדולים שהקימו הנאצים במלחמת העולם השנייה יחד עם מחנות ההשמדה, הגטאות ומחנות הריכוז שהוקמו בכל רחבי אירופה.  

מעולם לא בוצע  מסע מוות כה מרושע, כה שיטתי, כה מפלצתי ובהיקף כה עצום, מצד עם אחד כנגד עם אחר.  דווקא גרמניה שהיתה מדינה שנחשבה שנים ארוכות לנאורה ולתרבותית ובעלת מסורת מדעית ואומנותית -דווקא גרמניה הובילה את מסע הרצח המתועב שבעטיו נרצחו 6 מיליון יהודים מבני עמינו. מספר זה הוא בלתי נתפס והוא חקוק בתודעתנו כמו המספרים שנותרו חקוקים על זרועותיהם של רבים מניצולי השואה.  

מיליוני יהודים קובצו לגטאות מחניקים בשולי הישובים בהם חיו ומשם הובלו ככבשים לשחיטה למחנות ריכוז ולהשמדה. מכונת המוות הנאצית פעלה , למגינת ליבנו, באופן יעיל להחריד ואיימה לסיים את הפרק של העם היהודי בדברי ימי ההיסטוריה האנושית!! 

 

לשמחת כולנו קרסה המעצמה הנאצית בפני צבאות הברית ומלחמת העולם השנייה הסתיימה בניצחון מוסרי חשוב של המשטרים  הדמוקרטיים על פני המשטרים הפאשיסטיים אשר מקדשים אלימות כבסיס לפתרון בעיות בין בני אנוש. 

ניצולים רבים שרדו את מחנות ההשמדה ונותרו בחיים. כמדי שנה נמצאים איתנו הערב ניצולי השואה ששרדו את התופת הנוראה וכן צאצאיהם. מכובדיי ניצולי השואה, שהייתם בגיהינום ונחלצתם ממנו - אנו מצדיעים לכם! הגעתם לארץ לאחר השואה ונטלתם חלק פעיל ומרכזי בהקמתה של המדינה היהודית ובחיזוקה של קרית טבעון. שיקמתם את עצמכם, הקמתם משפחות, הולדתם ילדים- כל זאת למרות הזיכרונות הקשים, למרות סיוטי הלילה שלא עזבו אתכם שנים ארוכות.  

 

יום השואה והגבורה מכונה כך על שום גילויי גבורה רבים ומרשימים אשר ביצעו יהודים רבים במהלך תקופת השואה. אבל הגבורה, בעיני, מתייחסת גם לגילויי גבורה של ניצולים לאחר הגעתם לישראל.  מאבק הניצולים להתגבר על הזיכרונות הקשים ואגב כך להשתקם ולהקים משפחות זהו אחד ממעשי הגבורה הנאצלים ביותר שקיימים בתולדות העם היהודי. 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד