מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
09:34   18/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

נאום רה"מ טקס זיכרון ליצחק רבין 2015

26/10/2015

נאום לזכר יצחק רבין-20 שנה למותו  

 

בשבועות האחרונים נתונה החברה הישראלית במצב של חשש לפרוץ  אינתיפאדה שלישית. רמת הביטחון האישי נמצאת בירידה קיצונית עת שמחבלים חמושים בסכין עושים כל שלאל  ידם כדי לפגוע ולהרוג כמה שיותר ישראלים.   

יצחק רבין נרצח כי חשב שניתן למנוע מצבים מסוג זה רק אם נחתור לעשיית שלום עם הפלסטינאים. יש הסבורים כי ניתן להתמודד עם מצבים מסוג זה על ידי הפעלה של כח והם מקדשים את האימרה הקיצונית  כי "מה שלא הולך בכח- יילך בהפעלה של עוד יותר כח". אימרה זו היא המדיניות הכמעט רשמית של מדינת ישראל מאז רציחתו של יצחק רבין בלי קשר לשאלה איזו מפלגה עמדה בראשות הממשלה. האם היא הובילה אותנו שנהיה כאחד העמים? האם היא סיפקה לנו רמת ביטחון אישי גבוהה כפי שאנו מייחלים לה?  לצערי, יש להשיב על כך בשלילה. 

 היה זה דווקא יצחק רבין אשר הבין כי רק דיאלוג ופיוס יכולים להשכין שלום בין העמים. השנים הארוכות של יצחק רבין כאיש צבא וכשר ביטחון באינתיפאדה הראשונה הביאו את יצחק  לכדי ההכרה כי הפעלה של כח נגד מלחמת  גרילה יכולה אולי לייצר הצלחות  בקרבות רבים אבל היא לא יכולה לנצח במערכה כולה ואז אנו נדונים למרחץ דמים ארוך ומתמשך בציר הזמן.  זה אמנם לקח לו שנים ארוכות אבל יצחק רבין הבין את מגבלות הכח. יצחק הבין  כי הפעלה של כח לא תעלים את הרצון הפלסטיני להגדרה עצמית. בנסיבות אלה עשה רבין כל שיכל כדי להביא את הסכסוך לידי פתרון והוביל לחתימתם של הסכמי אוסלו. אין חולק שהסכמי אוסלו היו רחוקים משלמות אבל היה בהם כדי לייצר תקווה שניתן יום אחד להגיע להבנות ולפתור סופית את המחלוקת ביננו לבין הפלסטינאים. 

3 היריות שנורו בכיכר מלכי ישראל על ידי הרוצח המתועב מחקו את התקווה הזו. לי אישית אין ספק כי אם רבין היה חי הרי שהסכמי אוסלו ,שהוגדרו כהסכמי ביניים, היו גם הופכים להסכם קבע שפותר את הסכסוך לעד. רבין היה מנהיג יוצא דופן בדבקות שלו , בעומק וביסודיות  וברצון שלו לייצר פתרונות. רבין היה משלים את המלאכה. ורק בגלל תכונותיו אלו נרצח. 

 

דקות בודדות לפני הירי נאם יצחק רבין בפני קהל רב שוחר שלום וחידד כי אלימות היא כירסום יסוד הדמוקרטיה. אמירה זו , כידוע, לבשה גוון מוחשי עוד יותר עם הירצחו.   

זהו בעיני אחד הדברים המפחידים ביותר בסוגיית רצח רבין: העובדה כי דעת המיעוט שהתנגדה להסכמי אוסלו גברה על דעת הרוב באמצעות הפעלה של אלימות , באמצעות רצח המנהיג שהוביל את דעת הרוב.  אנו לומדים למעשה כי באמצעים אלימים ניתן למנוע מהלכים. לא שיח, לא שכנוע, לא דיאלוג כי אם רצח הביא לעצירת תהליך השלום שרוב הישראלים רצו ואין זה משנה כעת אם זה רוב דחוק או רוב משמעותי. אלו כללי המשחק של הדמוקרטיה. הרוב תמך בהסכמים אלו והם לא באו לכלל יישום כי מי שהובילם נרצח.  

סבורני כי אחד הדברים החשובים ביותר להתמקד בהם בחינוך ילדינו היא סוגיית שלילת האלימות כדרך להשליט את דעתך ולא רק בתחום המדיני. שיח  שיש בו אלימות או איום מרומז באלימות לא יוכל לעולם לאפשר לנו להתגאות בכך שאנו מדינה דמוקרטית. לא נצליח לעולם לחתור להסכם שלום קבוע עם הפלסטינאים עד שלא כל החברה הישראלית תאמץ באופן מוחלט את התפיסה כי אלימות היא אכן כירסום יסוד הדמוקרטיה.  

מעל במה זו אנו נושאים תפילה כי הסכסוך הישראלי פלסטיני יסתיים ונוכל לחיות בשלום ובשלווה זה לצד זה. 

יצחק הוריש לנו את הכמיהה לשלום ואת ההבנה כי נוכל להשיג שלום רק באמצעות שיח לא אלים גם ביננו לבין עצמינו וגם ביננו לבין הפלסטינאים. הבה נעשה הכל כדי להגשים את צוואתו של יצחק רבין ז"ל. 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד