מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
16:16   24/2/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

סרט- השיעור האחרון / בימוי: דני ווסרמן

11:30

אנסמבל מיתר בתוכנית "בארוק עכשיו"

18:30

סרט: הלומים Beneath the Silence

19:00

סרט- השיעור האחרון / בימוי: דני ווסרמן

20:30

סרט: פלא Wonder

21:00

נאום רה"מ ערב יום השואה תשע"ה (2015)

19/04/2015

נאום ערב יום השואה תשע"ה 


מכובדיי 

 

לאורך ההיסטוריה חוו בני העם היהודי בתפוצות קשיים רבים בחייהם עקב היותם קבוצת מיעוט. הסיפור של העם היהודי הוא סיפור מופלא של עם שמבקש  לשמור על הייחוד שלו,  על מנהגיו, על שבטיותו, ועל זכותו להגדיר את עצמו בציר הזמן כעם נפרד. היו מקומות בעולם שקיבלו את רצונותיהם של יהודים לשמור על ייחוד זה  בעין יפה, תוך מתן כבוד לרצון זה.  ואולם היו, למרבה הכאב, מקומות רבים בעולם, במיוחד באירופה, אשר רצונם של יהודים לשמור על יהדותם ומנהגיהם נתפס כמשהו בלתי ראוי ופסול. הדבר הביא להתנכלויות בלתי פוסקות כלפי יהודים. עקב כך חוו יהודים רבים במשך שנים ארוכות קשיים רבים.  לעיתים היה הקושי מתון והתמצה בגילויים קלים של איבה ולעיתים היה הקושי חמור הרבה יותר וגילויי האנטישמיות הגיעו למימד של פגיעה בגוף ולא רק בנפש. מאות שנים למדו יהודים, באשר הם, לכופף את ראשם בעת הצורך, ולהבין, למרבה הכאב, כי בהיותם מיעוט, הרי הם שעיר לעזאזל זמין, וכי מעת לעת  יהא עליהם לתת לרוח השנאה לעבור מעל לראשם.   

אף אחד לא הכין את העם היהודי  לקראת הגיהנום הצפוי לו מהצורר הנאצי במהלך המאה ה 20.  אף אחד לא יכל לדמיין כי גילויי האנטישמיות יקצינו במהלך המאה ה 20  ויהפכו למסע רצח שיטתי שמטרתו להשמיד עם שלם. האפשרות שיקום על העם היהודי רוצח מתועב שיבקש לחסל עם שלם באופן פיזי לא נתפסה כעניין שיכול להתרחש.   

רבה, איפוא, היתה התדהמה כאשר הבינו אבותינו שבאירופה כי הצורר הנאצי אומר מה שהוא מתכוון ומתכוון למה שהוא אומר, דהיינו, חיסול מוחלט ופיזי של כל היהודים בעולם.  

עליית הנאצים לשלטון הביאה את יהודי גרמניה תחילה, ולאחר, מכן את יתר יהודי אירופה, לפיתחו של הגיהנום. הנאצים הצליחו להגיע לשלטון  על רקע טראומת ההפסד במלחמת העולם הראשונה והמשבר הכלכלי הקשה בגרמניה בשנות ה 20 של המאה העשרים. כרגיל, היה קל להאשים בכך את קבוצת המיעוט, את היהודים, אשר תמיד קושרו לעיסוק בכספים ובכלכלה. למרבה הצער, העם הגרמני המתוסכל בחר להאמין  שהיהודים אשמים בכל.  על אף שנחשבה לאומה אינטליגנטית ותרבותית, נפלו הגרמנים בשבי קסמו המזויף של הצורר הנאצי ובחרו בו להוביל ולהנהיג.  

12 השנים שתחילתם ב - 1933 וסופם ב - 1945 מהוות מבחינת העם היהודי, והאנושות בכללותה, את השנים השחורות ביותר בהיסטוריה האנושית. דבר לא ישווה למה שהתרחש ב - 12 השנים הללו. לא היתה תקופה בהיסטוריה האנושית שבה בוצעו כל כך הרבה מעשי השפלה, ביזה, אונס, הרעבה שיטתית ורצח לשמו, בלא כל סיבה, ורק משום שמושאי המעשים השפלים משתייכים לקבוצת מיעוט - לעם היהודי.  6 מיליון יהודים טהורים  נרצחו על לא עוול בכפם רק בשל יהדותם. 

למרות זאת לא נשברנו. יהודים בכל מקום, בין אם בגטו או בין אם במחנות ההשמדה או ביערות, עשו כל שיכלו, כדי להציל את חייהם ואת חיי קרוביהם תוך שהם עושים הכל כדי לשמור על צלם האנוש שבהם. תוך שהם מגלים גבורה עילאית ואומץ לב. 

בדרך זו ניצחו את הרוצח המתועב ברוחם: גופם אמנם קרס ולפרקים נמוג  אך לא גאוותם.  

בעין כל יהודי נותר ניצוץ של חיים שיצר ההישרדות לא מחה לגמרי. הניצוץ הזה ניצח את הנאצים. הניצוץ הזה הוביל להקמתה של מדינת ישראל. בקרב הרוחני ביננו לבין הנאצים נותרנו עם ידינו על העליונה למרות האבדות הקשות. ולא רק שרידה לשמה אלא יצירה של מדינה לעם יהודי שהוא חזק מתמיד ובטוח מתמיד. מדינת ישראל בזכות צה"ל היא בית שבו כל יהודי יכול לחוש בטוח יותר ביחס לכל  מקום אחר בעולם. 

כמדי שנה אני גאה מאוד להוקיר תודה ולהצדיע לניצולים שנמצאים עמנו הערב יחד עם  ילדיהם ונכדיהם. יקיריי, נכנסתם בפיתחו של גיהנום אבל יצאתם אותו מחוזקים ונחושים. האימה שחשתם והזוועות שחוויתם לא היו ולא יהיו לעולם מנת חלקם של הילדים והנכדים. הנכם שותפים עתירי זכויות בבנייתה של מדינה לתפארת ובהקמתה ושימורה של קרית טבעון. אני גאה להיות בקרבתכם ומבקש , בשם כל תושבי קרית טבעון, לאחל לכם בריאות ואריכות ימים. 

 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד