מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
04:56   19/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

שעת סיפור - הענק הכי גנדרן בעולם

17:00

סרט: העיתון The Post

18:00

סרט: העיתון The Post

20:30

נאום רה"מ , ערב יום השואה 2012

19/04/2012

הרב הראשי לטבעון, עמרם בית אל, סגני ראש המועצה דוד גבאי ועו"ד שלמה מושיץ, חברי מועצה, ניצולים יקרים, קהל נכבד!

 

היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה. יום בו אנו זוכרים ומבטיחים שוב ושוב, שלא לשכוח את שישה מיליון היהודים, קורבְּנות מעשה הזוועה הגדול בהיסטוריה בכלל ובהיסטוריה היהודית בפרט.

 

בכל שנה אנו מצטמררים מחדש בשומענו את מעשיי הזוועה , שוב אנו מסרבים להאמין ומתקשים לעכל עד כמה סבלו אחינו ובני משפחותינו, שמרביתם נספו בתופת הנוראה.

היום לפני 67 שנים הוא גם היום בו הפציעההשמש לראשונה אחרי שש שנות אוֹפֶל, וקרניה חשפו לעֵין כול, את ממַדי חורבן עמנו. רציף הרכבת אמנם דמם ועשן המשרפות פסק, אך ממעמקי האדמה הקפואה בקעה זעקה שנסקה עד למרומי השמיים. שישה מיליון יהודים נרצחו, נטבחו, עונו והובלו אל מותם בדרך לא אנושית, רצופת כאב ואכזריות, כאשר המניע היחיד לפשע זה הוא שנאה טהורה. "הפתרון הסופי" כפי שהגתה, שרטטה וניסחה קבוצת קצינים נאצים מתועבים בראשות היטלר ואייכמן -פעל ביעילות. הם הצליחו לפעול באין מפריע יום אַחַר יום, שנה אחר שנה, תוך שיתוף פעולה כמעט מלא של המדינות הכבושות ושל האוכלוסיות המקומיות אשר ניצלו את ההזדמנות כדי לממש רגשות אנטישמיים ישנים. חלק שיתפו פעולה בהנאה סדיסטית של התעללות בפועל וחלק אחר שיתפו פעולה בכך שהחרישו ולא ניסו למנוע את הרצח. אלה וגם אלה צריכים לשמש דוגמא לבן האדם באשר הוא כיצד לא נוהגים בקבוצת מיעוט הנתונה למצב של מצוקה. לפיכך, היום הזה חייב לעמוד לנגד עֵינֵיה וּמצפונה של כלל האנושות, כאזהרת נֶצַחחמורה , וכצַו מחייב לִערך של קדושת החיים.

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה הינו יום של התייחדות והתבוננות. לרבים מאתנו עולות שאלות נוקבות וחשובות כמו: עד היכן עלול להגיעהרֶשע שבאדם? אֵילו זוועות אפשר וניתן לעולל תוך השתקת המצפֵּן המוסרי ושיתוק שיקול הדעת ההגיוני? האם עתידה של האנושות יכול להיות כזה שלא יהיו בו לעולם מעשי זוועה קשים מהסוג שחווה עמינו בשואה? וככלל האם האנושות למדה את הלקחים הנדרשים מן השואה? שאלות אלו אינן קלות למענה. אנו מתפללים שלעולם לא יהיו יותר מעשי זוועה ושבני אדם , באשר הם, יביאו לידי ביטוי את הטוב שבהם. למרבה הכאב, כאשר אנו מתבוננים במעשי טבח שקרו בעולם מאז השואה, לדוגמא , בשנות ה 90 במדינות הבלקן ולאחר מכן בדרפור, ואף באירועים שמתרחשים בימים אלו, גם במדינות שכנות כגון סוריה , אנחנו צריכים להיות מאוד מודאגים. לפיכך, עלינו להגביר מצד אחד את מודעותינו לסבלות אחרים אבל מצד שני עלינו לברך כי יצרנו לעמנו יכולות משובחות, באמצעות צה"ל, כדי להגן על עצמנו על מנת שהזוועה לא תפקוד אותנו לעולם.

 

תהליכי הסקת המסקנות בעקבות השואה יכולים לנוע לכיוונים שונים. כך למשל, בסיום המלחמה הארורה ההיא, התקיים גל מעשי נקם, החל מההפצצה המאסיבית שהושתה על העיר דרזדן בגרמניה וכלה בחוליות שהסתובבו ברחבי העולם וחיסלו נאצים שעסקו במלאכת הרצח . אינני שופט מעשים אלו כלל וכלל , אך אוכל לומר בוודאות , וודאי תסכימו איתי, כי תקומת ישראל ומדינת ישראל הינם התשובה המוּסָרית וההיסטורית הנעלה ביותר לניסיון למחוקאת העם היהודי מעל פני האדמה.

 

יושבים עמנו באולם הערב ניצולים מתקופת השואה שהינם תושבים ותיקים בקרית טבעון. הם היו אז רק ילדים וילדות רכים וצעירים. חלקם התרוצץ בגיטאות במאבק הישרדות יומיומי כדי לשמור את עצמם ואת משפחותיהם , חלקם התחבאו מפני הצורר הנאצי במקומות מסתור שונים ומשונים בתנאים בלתי אנושיים, וחלקם שהו במחנות הריכוז וההשמדה בלי לדעת אם בסופו של יום יוותרו בחיים. כל אחד מהניצולים חווה בדרכו שלו את התקופה הקשה ביותר בחייו. למרות זאת הצליחו לשרוד את התופת. הם יושבים כאן באולם, עם ילדיהם ונכדיהם, וזוהי בעיניי הגבורה האמיתית ואם מישהו גם מחפש נקמה ,שהינה צורך אנושי בנסיבות אלו, אזי זוהי בעיניי הדרך המתוקה והנכונה ביותר לנקום בנאצים ובעוזריהם.

אתם הניצולים, אנשים יקרים שקמתם מן העפר, הקמתם משפחות והנכם חיים חיים פוריים ומשמעותיים , תוך מאבק מתמיד ויומיומי בזיכרונות העבר המזעזעים - אתם , בעינינו, גיבורי אמת. אתם אלה המעניקים נופך למילה גבורה שצורפה לשם "יום השואה". גבורה שאיננה מתבטאת דווקא באחיזה בהדק אקדח או רובה ויציאה אליי קרב, אלא גבורת איתנות הרוח ויכולת ההישרדות.

 

אנחנו מבקשים לאחל לכם בריאות ואריכות ימים ולהדגיש בפניכם כי נעשה הכל כדי לשמור על נצחיותה של המדינה היהודית מתוך רצון שמדינה זו תהא תמיד בית בטוח לכל צאצאיכם. במקביל נדע גם לחנך ולהנחיל לדורות הבאים את לקחי השואה על מנת שלא נהיה לעולם רוב המתעמר בקבוצות מיעוט כפי שעשו בנו הנאצים ועוזריהם. בכך גם נגשים את הנבואה הציונית בדבר  היותנו "אור לגויים" בדרך התנהלותינו המוסרית.

 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד