מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
09:13   29/10/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker
21/10/2020
טקס לזיכרו של יצחק רבין ז"ל
יום חמישי | 29.10.2020 | 20:00
15/09/2020
דרושים מתנדבים
לקראת חגי תשרי אנו עומדים בפני סגר ארצי וזקוקים לכם המתנדבים לסיוע
15/06/2020
הרחבנו את המענה הטלפוני במחלקת הגביה
מענה בין השעות 10:30-13:30
14/05/2020
קול קורא!
תכנית יתד והיחידה להתנדבות בטבעון מחפשות מתנדבים/ות שרוצים/ות להשפיע ולקחת חלק בעתידם של צעירי קרית טבעון
13/05/2020
הזדמנות להתנדבות ייחודית. היית רוצה להיות משמעותי/ת לנער/ה בגילאי 13-16?
דרושים מלווים ליצירת קשר מאתגר, מלמד ומספק
פעילויות, הודעות ועידכוני המועצה בנושא קורונה
מתעדכן באופן שוטף, כולל מספר חולים מאומתים ומספר המבודדים ביישוב לפי תאריך

כל מה שרציתם לדעת על בחירת השמות לרח' בשכונת "בצל אורנים"

24/09/2020
כל מה שרציתם לדעת על בחירת השמות לרח' בשכונת "בצל אורנים" (הגדל)

כל מה שרציתם לדעת על בחירת השמות לרחובות בשכונת "בצל אורנים"
 

המודעות שפורסמו לאחרונה בעיתונים, באתר המועצה ובמקומות אחרים, בנוגע לכוונה לשנות את השמות של מספר רחובות בשכונת "בצל אורנים",  יצרו אי הבנה לגבי הסטאטוס בו נמצא ההליך. אז כיצד למעשה מתבצע בפועל תהליך קביעת שמות לרחובות בכלל ובשכונת "בצל אורנים" בפרט?
 

שמות לרחובות בשכונת "בצל אורנים" – איך זה התחיל?
תהליך קביעת השמות לשכונת "בצל אורנים" החל כבר בשנת  2017.  ועדת שמות והנצחה דאז, בראשותו של שמוליק שמחון, קבלה שתי החלטות עקרוניות:

החלטה הראשונה – כיוון שברחובות קרית עמל, קרית חרושת ואלרואי הונצחו בעיקר אנשי תנועת העבודה, בשכונת "בצל אורנים" יעשה מאמץ להנציח אישים מזרמים פוליטיים אחרים. 

החלטה שנייה לשתף את תלמידי חטיבת הביניים והוריהם בבחירת השמות.
השיתוף התקיים בשכבות ח'-ט' של חטיבת הביניים. חבר הוועדה, יגאל אורן, סיפר לתלמידים על התפתחות קריה טבעון וביקש מהם  להתייעץ עם הוריהם ולהציע לוועדה שמות הקשורים להתפתחות הקריה ו/או שמות ש"מדברים" אליהם.

לאחר קבלת השמות מתלמידי חטיבת הביניים, התכנסה ועדת השמות לישיבה והחליטה על שמות הרחובות הבאים: "מנחם בגין", "אריאל שרון", "יצחק שמיר", "יצחק נבון", "שמעון פרס", "שולמית אלוני", "יוסף בורג", "קרת", "רכבת העמק", "תנועות הנוער" ו"אילן רמון". החלטה זו הועברה לראש המועצה.

שינוי ראשון
בתשובתו לוועדת השמות, בקש ראש המועצה דאז, דוד אריאלי,  להפחית את חלקם  היחסי של שמות הפוליטיקאים ברשימה ולהוסיף שמות של "אנשי רוח" או "שמות מן הטבע".
בתגובה, הוועדה התכנסה פעם נוספת והחליטה על הוספת שמות ציפורים לרשימת שמות הרחובות.  רשימת השמות המעודכנת אושרה במליאת המועצה ונשלחה לוועדת השמות של משרד הפנים בשנת  2018.

חוק זה חוק
החוק מחייב כי המשפחה הישירה של כל אישיות, שעל שמה מבקשת רשות מקומית לקרוא שם של רחוב, תאשר בכתב את ההנצחה. בחומר שנשלח לוועדה של משרד הפנים בשנת 2018 היו חסרים אישורי משפחה רבים.

יו"ר ועדת השמות שרה גרינצווייג: "אפשר היה לצפות שבגלל אישורי המשפחה החסרים תעכב ועדת השמות של משרד הפנים את אישור רשימת שמות הרחובות כולה. לצערנו זה לא מה שקרה. במקום זאת הוועדה, אישרה את שמות הרחובות, שלא נקראו על שמם של אישים, ולא אשרה את שמות הרחובות על שם אישים. נוצר מצב שכל שינוי  שיש לבצע, אם בגלל שמשפחה מסוימת לא מסכימה לאשר או לצורך רה-ארגון  סביר יותר של השמות, הפך לשינוי שם של רחוב. הליך ארוך שבדרך כלל מיועד לשינוי שם של רחוב קיים, שבו מתגוררים כבר תושבים, כפי שקרה בקרית טבעון כאשר שינו את שמו של רחוב "העלייה" לרחוב "החורש"."

 

מחפשים פתרונות יצירתיים
בתחילת הקדנציה הנוכחית, כשהצורך בשמות לרחובות כבר דוחק מאד, התחילה ועדת השמות החדשה לקדם שוב את ההחלטה משנת  2018. ההבחנה הראשונה הייתה שנוצר ערבוב מוזר בין שמות ציפורים ואישים באותה שכונה. במקביל התברר כי חלק ממשפחות האישים אינן מעוניינות, מסיבות שונות, בהנצחה (משפחת פרס ומשפחת רמון).

ההחלטות שהתקבלו היו להחליף את שמות הציפורים בשמות אישים מתחום התרבות והרוח, עם העדפה לכאלה שיש להם קשר לקריית טבעון ולהיסטוריה שלה,  ולנסות לארגן את השמות בתת שכונות נפרדות. 
בהתאם למידע החדש ולהחלטות שהתקבלו נגרעו השמות: "שמעון פרס" ו"אילן רמון", נוספו השמות: "א. פן", "מרים רות", "ש. שלום", "ש.ב. אורבך" ו"עמוס עוז" וכל השמות אורגנו מחדש לתת שכונה של "אישים פוליטיים" ולתת שכונה של "אנשי רוח". המפה וקבוצת השמות המעודכנת אושרו על ידי משפחות האישים ואושרו, פה אחד, על ידי מליאת המועצה.

הבקשה המעודכנת הוגשה לוועדת השמות של משרד הפנים באפריל 2020 והפרסום הנוכחי בוצע על פי דרישת הוועדה של משרד הפנים, שדנה בבקשה זו. ה"תקלה טכנית" שנוצרה בגלל האישור החלקי, שנתנה הוועדה הקודמת של משרד הפנים בשנת 2018, גרמה לכך שמבחינת משרד הפנים אנו מבצעים, במקרים מסוימים,  "שינוי שם רחוב". זו הסיבה שהפרסום התייחס רק לרחובות ששמם אושר בעבר ולא לשמות כל הרחובות.
"שינוי שם רחוב"  מחייב יידוע של ציבור התושבים לשם החדש ומתן חודש ימים להתנגדויות של התושבים הגרים בסמיכות וזה מה שנעשה. הפרסום  גרם לתחושה שכל תהליך קביעת השמות נפתח מחדש, אך בפועל מדובר ביידוע רק לצורך התנגדות פרטנית לשם רחוב מוצע ולא להתנגדות שמבוססת על העדפות אחרות לגבי אופן בחירת שמות כל הרחובות.

 

פניה לתושבים באוגוסט 2020
בעקבות הפרסום הוגשו 18 התנגדויות. ההתנגדויות הביעו העדפות ל"שמות מהטבע" ול"שמות שאינם של פוליטיקאים" ורצון ל"שוויון מגדרי בשמות". התנגדויות מסוג זה אינן התנגדויות לשמות הפרטניים של הרחובות שהוצעו ולכן נדחו. יחד עם זאת, ועדת שמות והנצחה של המועצה מקבלת את ההשקפות שבבסיס ההתנגדויות ככל שמדובר בבחירה עתידית של שמות רחובות וכיכרות בקרית טבעון. 

 

רחוב "תנועות הנוער"
במקרה של רחוב "תנועות הנוער" דרשה הוועדה של משרד הפנים שיערך תיקון משמעותי יותר.  בשנת 2018 השם "תנועות הנוער" אושר כשם רחוב שהיה בפועל המשכו הישיר של  רחוב אחר, שאמור היה להיקרא "יצחק שמיר". בבקשה המחודשת ביקשה המועצה לשנות את שם הרחוב ל"יצחק שמיר", כפי שנעשה גם ברחובות הסמוכים, ולהעביר את השם "תנועות הנוער" לרחוב אחר, שלשמו המתוכנן  -"אילן רמון", לא קבלנו אישור מהמשפחה. מתברר כי ברגע שמבטלים שם של רחוב, לא ניתן להשתמש בשם זה במשך חמש שנים.
הכוונה המקורית של תקנה מסוג זה היא שלא "ישחקו" בשמות של רחובות קיימים בקלות רבה מידי. זה כמובן אינו המקרה הנוכחי, אך חוקית אין ברירה ולא ניתן להשתמש בשם "תנועות הנוער" כעת. למרבית המזל, בגלל ביטול של רחוב מתוכנן, נותר שם שכבר אושר כחלק מקבוצת אנשי הרוח: "ש.ב. אורבך" - הרב הראשון של טבעון, שורד שואה, פרופסור לפילוסופיה בבר אילן וחתן פרס הרב קוק, שנפטר ערירי. שם זה מתוכנן כעת להיות שמו של הרחוב שבמקור יועד ל"אילן רמון". השם "תנועות הנוער" ישמר לשימוש עתידי כשמו של הפארק הגדול ב"בצל אורנים".

יו"ר ועדת שמות והנצחה, שרה גרינצווייג: "ועדת שמות והנצחה סבורה שיש לכבד החלטות קודמות של ועדת שמות ומליאת המועצה. הוועדה מודעת לרחשי הציבור שהועלו בהתנגדויות, בדבר "הרצון בשוויון מגדרי בשמות הרחובות" וכן לאהדה הרבה שיש ל"שמות מן הטבע" ואנו מתכננים לתת לזה ביטוי בשמות כיכרות ורחובות עתידיים."

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד