מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
02:00   18/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

המועצה עתרה נגד "הקרן לשמירה על שטחים פתוחים"

28/07/2015
מועצת קרית טבעון (הגדל)

מועצת קרית טבעון עתרה נגד "הקרן לשמירה על שטחים פתוחים"

 

המועצה הגישה בשבוע שעבר עתירה לבג"צ ובה ביקשה להוציא צו על תנאי נגד "הקרן לשמירה על שטחים פתוחים" של רשות מקרקעי ישראל, ולחייבה לתת הסבר מנומק מדוע לא יבוטל הסעיף לפיו פרויקטים ליצירת חיץ להקטנת הסיכויים לאירועי שריפה - לא יתוקצבו על ידי הקרן. בג"צ הורה למשיבים להגיב עד 17/8

 

המועצה המקומית קרית טבעון הגישה בשבוע שעבר עתירה לבג"צ וביקשה להוציא צו על תנאי נגד "הקרן לשמירה על שטחים פתוחים" של רשות מקרקעי ישראל, ולחייב את הקרן לתת הסבר מנומק מדוע לא יבוטל הסעיף לפיו פרויקטים ליצירת חיץ להקטנת הסיכויים לאירועי שריפה לא יתוקצבו על ידי הקרן, ובכלל זה – בקשת המועצה להשתתפות בתקצוב פרויקט טיפול יערני להקטנת הרגישות לאירועי שריפה בשטחי הרשות. כמו כן ביקשה המועצה, להורות לקרן לאפשר לה להשלים פרט טכני בבקשה שהוגשה במסגרת "קול קורא" 2015. בתגובה הורה בית המשפט העליון לנתבעים כי עליהם להגיש תגובה מקדמית לעתירה ולבקשה לצו ביניים, עד ליום 17 באוגוסט.
"הקרן לשמירה על שטחים פתוחים" מממנת פעולות שמטרתן סיוע במימון השמירה, הפיתוח הסביבתי והטיפוח של השטחים הפתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים.
המועצה המקומית קרית טבעון פנתה לקרן בבקשה לתקצב פרויקט אזורי חיץ - פרויקט מציל חיים שעתיד להתבצע בשטחים הפתוחים בקרית טבעון - בשל העלויות האדירות הכרוכות בעמידה בדרישות הרשות לכיבוי אש והצלה ובשל העובדה כי המועצה תתקשה לעמוד בביצוע מלוא דרישות אלה במסגרת הזמנים הנדרשת לפי דרישות כב"א. עלות הפרויקט כ- 8 מיליון ₪ וללא עזרה מהמדינה, לא תהיה אפשרות ביד הרשות המקומית לבצע הפרויקט מבלי לפגוע ולשתק את שאר הפעילויות אותן היא מחויבת להעניק ולספק לתושבי היישוב.
בשנת 2013 תקצבה הקרן פרויקט דומה של חיץ אש, ביערות הכרמל בסכום של עשרות מיליוני ₪, אך בשנים 2014 ו-2015 התברר כי הנהלת הקרן החליטה באופן תמוה, כי "פרויקטים ליצירת חיץ להקטנת הסיכויים לאירועי שריפה לא יתוקצבו על ידי הקרן" וזאת מבלי לנמק ולו ברמז את החלטתה, ומבלי להסביר את הסיבה לשינוי במדיניות הנכונה והצודקת שנהגה עד אותה עת.
בקשת המועצה נדחתה בשנת 2014 ופעם נוספת גם השנה, הפעם כביכול בגין חוסר בנתונים, פרט טכני ושולי לחלוטין אותו ניתן היה להסדיר תוך מספר ימים.
בעתירת המועצה נכתב: "הנכון, הראוי והסביר הוא, כי אם הקרן התחילה במלאכת תקצוב הפעילות החשובה בשנת 2013, היא תמשיך בתמיכה הברוכה הזו, עד אשר תפחת הסכנה בכל אותם יישובים (לא רבים) שממוקמים בלב חורש טבעי".
המועצה הבהירה בעתירתה כי במצבה הנוכחי אינה יכולה עוד לצמצם בפעילות שוטפת וברור כי מימון פעולות כדוגמת יצירת חיץ האש והגנה על היישוב מפני שריפות, יכולה להיעשות רק על דרך הגדלת מקורות הכנסה, כאשר העלאת הארנונה ללא גבול, גם היא אינה אפשרית, ובצדק.
"ההשלכות הרות הגורל של דחיית בקשת התמיכה, הן כה משמעותיות, שאין שום הצדקה לפסילת בקשות תמיכה רק בשל אי צירוף טכני כזה או אחר של מסמכים, שממילא קיימים, ממילא לא ניתן לייצרם בדיעבד, וממילא מדובר במידע ציבורי, שלמועצה אין עליו שום השפעה. דחיית הבקשה רק על רקע זה, ואי מתן הזדמנות להשלמת המסמכים החסרים, חורגת ממתחם הסבירות של דרך הפעולה המצופה מרשות מינהלית".
את המועצה המקומית קרית טבעון מייצגים בעתירה היועץ המשפטי של הרשות עו"ד עודד רומנו ועו"ד אילנה מירז-עזר.

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד