מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
19:56   4/12/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker
2/12/2020
"זיכרון בסלון" 2021
בין קרית טבעון ועריה התאומות: בראונשוויג בגרמניה, קומפיין בצרפת, צ'קובץ בקרואטיה
29/10/2020
קבוצות תמיכה לבני משפחה מטפלים
10 מפגשים , שבועיים , ימי שלישי, החל מנובמבר 20
15/09/2020
דרושים מתנדבים
לקראת חגי תשרי אנו עומדים בפני סגר ארצי וזקוקים לכם המתנדבים לסיוע
15/06/2020
הרחבנו את המענה הטלפוני במחלקת הגביה
מענה בין השעות 10:30-13:30
14/05/2020
קול קורא!
תכנית יתד והיחידה להתנדבות בטבעון מחפשות מתנדבים/ות שרוצים/ות להשפיע ולקחת חלק בעתידם של צעירי קרית טבעון
13/05/2020
הזדמנות להתנדבות ייחודית. היית רוצה להיות משמעותי/ת לנער/ה בגילאי 13-16?
דרושים מלווים ליצירת קשר מאתגר, מלמד ומספק
פעילויות, הודעות ועידכוני המועצה בנושא קורונה
מתעדכן באופן שוטף, כולל מספר חולים מאומתים ומספר המבודדים ביישוב לפי תאריך

נופים ואתרים

אתרי נוף, טבע והיסטוריה בקרית טבעון
קרית טבעון מתאפיינת בנופיה הירוקים ובמספר אתרים אשר חלקם בעלי ערך היסטורי - מורשתי או ארכיטקטוני-תרבותי. כמות האתרים יוצאת דופן ביחס לגודלו של היישוב, ולכך סיבה מרכזית אחת: מקומה האסטרטגי של קרית טבעון על גבעות שולטות בין עמקי הצפון למפרץ חיפה, עיר נמל מרכזית מימי המנדט הבריטי ובמדינת ישראל.
מוגשים לכם מעט מנופי הקריה אשר הופכים את קרית טבעון לגן עדן עלי אדמות.
  • רכבת העמק

סיפורה של "רכבת העמק" העותמנית הינו סיפור של ארץ ישראל טרם הקמת המדינה. ישובים בודדים פזורים בעמק ורכבת ישנה ומעשנת נעה על הפסים הצרים שהוקמו בחסותו של הסולטן הטורקי עבדול חמיד השני והמהנדס אוגוסט מיסנר מגרמניה ועוצרת ליד מספר תחנות וביניהם הישוב אלרואי אשר מאוכלס ע"י עולים מכורדיסטאן.

התחנה הבודדת שימשה כמקום מפגש לתושבי הישוב אשר נלחם בפורעים ובקשיי היום יום. עם השנים הרכבת חדלה לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, קוצים ושממה כיסו את המקום.

רגע לפני הריסת המקום קמו קומץ תושבים בני המקום והחליטו לחדש את המקום שהיה כל כך אהוב עליהם.

התחנה שוקמה, מסילת הברזל חודשה, הובאו קרונות, הוקם גן פורח. באחד הקרונות הוקם

  ניר כהנא ז"ל
 

מוזיאון לתולדות הישוב מציג את הסיפור של המקום.

מרכז הסברה ומבקרים ע"ש ניר כהנא תוכנן ועוצב במקום בצורה מיוחדת במינה, ע"י האדריכל נתן קסל. האתר נבנה להנצחת סמל ניר כהנא ז"ל שנפל בקרב במחסום קלנדיה ב-8 לדצמבר 2005 (האתר נחנך 1/10/2007).  

במקום ישנו גם מסלול הליכה קצר ובמעלה הדרך שוקם מעיין ששימש לישוב כמקור מים חיים, בצל עץ התות ניתן לנוח וממנו לצאת לטיול קצר במסלול המים עד לשפך הקישון. כבשן ישן לייצור סיד מספר את סיפור בניית הבתים. 

מסלול טיול נוסף קצר ברחובות מציג את סיפורם של הבתים והמשפחות הותיקות ממקימי הישוב.

אתר רכבת העמק באלרואי זכה בפרס המועצה לשימור אתרים ופרס קרן פורד לשימור הסביבה והמורשת. חברי העמותה תושבי אלרואי פועלים בהתנדבות לטיפוח ושימור המקום.

לתיאום ביקורים: נחום לוי - 052-8239248; דוד גבאי - 057-8129506.

  • עתיקות בית שערים

העיירה היהודית העתיקה שכנה על גבעה נמוכה בגליל התחתון המערבי, והגיעה לשיא פריחתה במאות השנייה עד הרביעית לספירה.

בבטן האדמה, עמוק במדרון הגבעה, חצבו תושבי בית שערים עיר קברים מפוארת. המבקר עובר דרך חצרות קדומות, מסדרונות ומדרגות לתוך אולמות גדולים, שבהם חצובים תאי קבורה ולצדם ארונות קבורה מאבן. החדרים וארונות המתים משופעים בתבליטים, בכתובות ובציורי קיר. דלתות חצובות באבן, המחקות בצורתן דלתות עץ, סוגרות על חלק מפתחי המערות. התבליטים והציורים מייצגים את האמנות העממית היהודית בתקופה הרומית. בכל המערות מוצאים סימנים יהודיים: מנורת שבעת הקנים, ארון הקודש, השופר, הלולב והאתרוג. בנוסף ישנם גם יצירות על נושאים חילוניים – ספינות, בעלי חיים, דמויות אדם ודגמים גיאומטריים. רוב הכתובות שנמצאו כתובות בשפה היוונית שרווחה אז בארץ ישראל, אך יש גם כתובות בעברית, בארמית ובתדמורית. מן הכתובות אפשר לדעת לעיתים את שמו של הנפטר, משלח ידו ולפעמים את מקום מוצאו.

 

היישוב בית שערים נודע כמרכז הרוחני של העם היהודי באותה תקופה בזכות רבי יהודה הנשיא ("רבי"), הדמות המובילה בעולם היהודי במאה השלישית לספה"נ. רבי נחשב לסמכות הרוחנית של עם ישראל באותה תקופה. הוא קשר קשרים אמיצים עם השלטונות הרומיים, שחיזקו את מנהיגותו. הרומאים העניקו לו רכוש רב, ובין השאר אחוזה בבית שערים. רבי העביר את בית המדרש שלו ואת הסנהדרין, אותו הנהיג, משפרעם לבית שערים, ובאחרית ימיו לציפורי. כשנפטר בשנת 220 לספירה לערך, הובל לקבורה בבית שערים ומאז נעשה בית העלמין של העיירה למקום מקודש ונהפך לבית קברות מרכזי של העולם היהודי בתקופת המשנה והתלמוד. אחת המערות בבית שערים נחשבת כמקום הקבורה שלו. באגדה כתוב "רבי מת, ומקום לו בבית שערים".


לפני הביקור במערות, או אחריו, כדאי לגשת לראש הגבעה שבה שוכנת בית שערים. ליד שרידי הבסיליקה, שהוקמה כנראה בימיו של רבי יהודה הנשיא, נמצא "פסל זייד" - פסל ברונזה בדמותו של אלכסנדר זייד, ממקימי ארגון "השומר", כשהוא רוכב על סוסה. זייד התיישב במקום בשנת 1926 וגילה מערת קבורה.
מראש הגבעה תצפית נפלאה על עמק יזרעאל והכרמל. סמוך לכאן נמצא קבר שיח' אבריק - מבנה קבר של שיח' מוסלמי, בעל שתי כיפות (מתוך: אתר רשות הטבע והגנים).

 

 
 
 
 

 

  • פסל אלכסנדר זייד

אלכסנדר זייד (1938-1886) היה מהשומרים הידועים בישראל, וממקימי ארגוני השמירה

פסל אלכסנדר זייד 

"בר גיורא", "השומר" ו"אגודת השומרים".

בשנת 1904 עלה זייד ארצה, ובשנות ה- 20, עבר לגור ולשמור באדמות שייח' אבריק הצופות על עמק יזרעאל. ב-11/7/1938 נרצח אלכסנדר זייד בדרכו מביתו לקבוצת אלונים (שישבה בגבעה הדרומית של קרית טבעון כיום). רוצחו של זייד נתגלה ע"י אנשי הפלמ"ח ב-1942, נלכד והוצא להורג לאחר משפט שדה.

 

אנדרטה ראשונה לזכרו של אלכסנדר זייד נבנתה בגבעה זו ע"י הפסל דוד פולוס בשנים 1940-1941, בסגנון נפוץ באירופה אך נדיר מאד באנדרטאות בישראל. הפסל נבנה ממלט ורשתות ברזל, והתפרק עם השנים. בסוף שנות ה- 70' יצק הפסל דן זריצקי פסל חדש מברונזה, שהוצב במקום הפסל הישן בשנת 1979 (ומהווה העתק של המקור).

מאז הקמת האנדרטה המקורית ועד ימינו המקום משמש כאתר עלייה לרגל - בתי ספר ותנועות נוער.

 

בשנת 2007 הופל הפסל ע"י ונדליסטים (או גנבי מתכות). בעקבות המקרה, שופץ הפסל והושב למקומו. למרגלות הפסל נמצא קבר שייח' איבריק כפול-הכיפות ולצידו עץ תות. בצידה הצפוני של הגבעה נמצאים שרידי מבנה ציבורי עתיק, שיש המציעים לזהותו עם מושב הסנהדרין בבית שערים (המבנה העתיק מוזנח כיום). מהגבעה נשקפים נופי מערב עמק יזרעאל ומתלול הכרמל.

 

  • עץ אלון התבור הגדול בישראל (מחזיק בתואר עד שנת 2007)
      עץ אלון התבור
     

העץ נמצא בין קיבוץ אלונים וקרית טבעון. בשנת 2004, גילו חובבי טבע מקרית טבעון עץ אלון התבור גדול ומרשים. בעוד שגובהו לא מרשים (כ-10 מ'), היקף הגזע - 530 ס"מ (!) זיכה אותו בתואר הגדול באלוני התבור בארץ דאז.

בדצמבר 2007, "נושל" העץ מתוארו, עם גילוי אלון תבור גדול יותר באזור טייבה שבמזרח השרון.  העץ נמצא בשולי היער למרגלות קרית טבעון, במרחק קצר משביל ההליכה סובב טבעון, נקודת ציון (רשת ישראל) 162723/235609. פריחה בחורף ובאביב ביער האלונים: רקפות, כלניות ועוד.

 

  •  קרית טבעון בתמונות
הקודםהקודם
הגדלהגדל
הבאהבא
  1. לעמוד הבא
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד