מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
17:25   28/9/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום

טקס מכובד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה באורט

17/04/2018
טקס מכובד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה באורט (הגדל)

טקס מכובד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה בחטיבה העליונה

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ח בבית ספר אורט גרינברג בקרית טבעון הנציח את סיפורו של אליהו קול ז"ל - "הבנדיט מהיער", מי  שהיה איש עדות בבית הספר במהלך הרבה מאד שנים.
ההזמנה לתת עדות בבית הספר היתה של בתו, המורה לספרות אביבה סלע ז"ל. אחרי פטירתו של אביה, המשיכה אביבה להעיד שנים רבות כבת דור שני לשואה.
אביבה נפטרה בראשית השנה ממחלה קשה והשנה סיפור המשפחה עובד למחזה.
לדברי  רכזת  הספרות בבית הספר יפה מיטלפונקט, התחקיר למחזה נעשה עוד בחייה של אביבה. "אביבה הייתה שותפה לשינוי האידיאולוגי בטקסי בית הספר. היא צפתה בעדויות ולכן התרגשה כשידעה שהשנה יעלה ויונצח סיפורו של אביה".
סיפור חייו של אליהו קול- הוא נולד בשנת 1921 בעיר דרוהביץ שבמחוז לבוב בפולין. קול היה הצעיר במשפחתו וב-1.9.39 כשפרצה המלחמה, היה לקראת שנת הלימודים האחרונה בתיכון. הוא היה בגטו, שרד מחנות עבודת פרך, שרד אקציות ואף צפה ברצח 13 בני משפחתו ביניהם גם אשתו הצעירה. למרות זאת ובזכות החלטתו להקים בונקרים ביער בהם החביא יהודים, ילדים ומבוגרים הצליח להציל ולהינצל . אליהו קול מונה למפקד הבונקרים על ידי יהודים שהתחבאו ביער והגרמנים הציעו פרס על ראשו  של "הבנדיט מיער אופאקה" בסך 10.000 מארק.
בסיום הטקס בבית הספר ירדו התלמידים אל רחבת הספרייה והנציחו את אביבה בטקס הסרת הלוט מעל ספריית בית הספר שתקרא מעתה: "הספרייה על שם ד"ר אביבה סלע". כל המשפטים שנאמרו בפי השחקנים הם משפטי עדות מקור כפי שמסר אותם אליהו קול בעדותו ביד ושם. תודה לדפנה נגלר וליפה מיטלפונקט על כתיבת המחזה והפקתו. תודה לחנה קלוס על התפאורה.

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד