מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
09:48   21/10/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום

אורט מקדם קיימות ואירח את כנס הפרמקלצ’ר

7/05/2017
כנס הפרמקלצר הצפוני הראשון , צילום - אורט (הגדל)

אורט "גרינברג" מקדם קיימות ואירח את כנס הפרמקלצ’ר הצפוני הראשון
אִתי לוי, מנהל בית ספר אורט: "כולי תקווה שזה הכנס הראשון ולא האחרון, שפתחנו כאן מסורת" 

"המרכז ליצירה, יזמות וקיימות" שבתיכון אורט "גרינברג" אירח במסגרת פסטיבל שייח’ אבריק, את כנס הפרמקלצ’ר הצפוני הראשון. בכנס השתתפו כ-60 מתכנני פרמקלצ’ר מצפון הארץ, מקריית שמונה ועד חדרה. “רוב האנשים שפגשו את הפרמקלצ’ר מסכימים שיש בה משהו נכון, ולמרות זאת, מספר האנשים שעוסק בתכנון פרמקלצ’ר הוא מזערי. אז מה בעצם עושים בוגרי קורסי הפרמקלצ’ר?”, פתח את הכנס בשאלה אסף צ’רטקוף, מורה בבית הספר ומנהל הסדנא הקהילתית לקיימות. שאלה זו ואחרות נדונו במפגש שמטרתו הייתה להניע ולהעמיק את שיתופי הפעולה הגיאוגרפיים בתחום הפרמקלצ’ר בצפון הארץ. 

פרמקלצ’ר הינה גישת תכנון ותפיסת עולם שבבסיסה השאיפה לקיים מערכות אנושיות באותן האיכויות שמערכות טבעיות פועלות – ללא פסולת וזיהום, ללא בזבוז משאבים, ועם יכולת להמשיך ולהתקיים לאורך זמן, זאת מתוך שלושת ערכי בסיס: דאגה לאדם, דאגה לאדמה וחלוקת השפע. הפרמקלצ’ר פותחה באוסטרליה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, ומאז נלמדת ומופצת ברחבי העולם, לישראל הגיעה בשנות ה-90 והצליחה להשפיע, אם בצורה ישירה או בעקיפין, על עשרות ואולי מאות אלפים. התופעה המוכרת והפומבית ביותר שהפרמקלצ’ר מגולמת בה היא תנועת הגינות הקהילתיות, שהתפשטה למעל 200 גינות ברחבי הארץ, כמו גם התפתחות החקלאות האורגנית והמקומית ואפילו בסדנא הקהילתית לקיימות בבית ספר אורט גרינברג בקרית טבעון. 

"כולי תקווה שזה הכנס הראשון ולא האחרון, שפתחנו כאן מסורת. אנחנו בבית הספר נשמח לארח את הכנס בכל שנה וגם בשנה הבאה", אמר אִתי לוי, מנהל בית הספר במהלך הכנס “אני שמח שהסדנא היא אבן שואבת לרוח הפרמקלצ’ר עבורכם כמו שהיא אבן שואבת עבור תלמידנו. בבית הספר מתקיים מדי שנה קורס פרמקלצ'ר איכותי ומעמיק, והיותו מכוון לקהילה הרחבה הינו תולדה של התפיסה הפתוחה והמשלבת של בית הספר בין התלמידים לקהילת היישוב". 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד