מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
22:46   24/11/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

טקס חנוכת חצר שלהב"ת

אירועי האזרח הוותיק – נובמבר דצמבר 2020 10:30

דלג על Ticker
Ticker
29/10/2020
קבוצות תמיכה לבני משפחה מטפלים
10 מפגשים , שבועיים , ימי שלישי, החל מנובמבר 20
15/09/2020
דרושים מתנדבים
לקראת חגי תשרי אנו עומדים בפני סגר ארצי וזקוקים לכם המתנדבים לסיוע
15/06/2020
הרחבנו את המענה הטלפוני במחלקת הגביה
מענה בין השעות 10:30-13:30
14/05/2020
קול קורא!
תכנית יתד והיחידה להתנדבות בטבעון מחפשות מתנדבים/ות שרוצים/ות להשפיע ולקחת חלק בעתידם של צעירי קרית טבעון
13/05/2020
הזדמנות להתנדבות ייחודית. היית רוצה להיות משמעותי/ת לנער/ה בגילאי 13-16?
דרושים מלווים ליצירת קשר מאתגר, מלמד ומספק
פעילויות, הודעות ועידכוני המועצה בנושא קורונה
מתעדכן באופן שוטף, כולל מספר חולים מאומתים ומספר המבודדים ביישוב לפי תאריך

סיריוס

סיריוס היא עוד פרק במסע של מי שנולדה לתוך זיכרון המלחמה. זוהי אודיסיאה פרטית המתנהלת בין המצוי לנסתר, בין הממשי למדמה, בדרך אל ההבנה. תערוכה חדשה במרכז ההנצחה.

4/03/2012
סיריוס (הגדל)

האם בכוחו של הצילום להחיות את הזיכרון?

 

על קירות הגלריה נפרשת פנורמת צילומים של פני שטח צחיחים, עם עקבות של נוכחות אדם בדמות חריצי צמיגים, או מספר מבנים המסתמנים באופק. הנוף אדיש לזיכרון הפרטי של מי ששב אליו ממרחק שנים. הוא נמצא שם כשלעצמו, נתפס כמעט כאקראי. ללא ההקשר אפשר היה להתבונן אל פעולת הצילום של אלה ליטביץ כאל שיטוט. הצלמת כמעין flaneure של שממה. מה שהופך את הצילומים לסוריאליסטיים הוא הכינויים המודבקים להם: 'נוזל', 'פלא', 'קטקומבה', השמות ממפת הקוד המקורית. 'קזוארינה' – כינויו הצבאי של המקום על רמת הגולן בו נפצע אביה של אלה. כיצד יכול נוף קייצי צרוב, זרוע 'מוקשי' פרות, לספר טראומה.

 

ממרחק שנים טרם לידתה, אלה ליטביץ בוחנת את כוחה של האמנות לייצר שתיקה אודות המלחמה. זוהי שתיקה שצריכה לדייק משהו מסיפור שלא ניתן לפרוט למלים. להיות אלטרנטיבה לדיבור הציבורי, האין סופי, הרהוט לעייפה, זה שמתגלגל ממלחמה אחת לאחרת.  

 

בתערוכה מוצגות שתי אבנים שנאספו על ידי לוחמים מזירת הקרבות: אבן גיר שנלקחה מהחווה הסינית ואבן בזלת שחורה מהגולן. הפרגמנט, האבן, הוא סינקדוכה לשלם, למקום. האפשרות לאחוז בו בכף היד מציעה הבטחה עמומה לאחוז בזיכרון. לייצר רצף מוחשי-הגיוני כלשהו בין מה שהיה למה שיש.  

 

צילום רפואי של גלגל עין שנפגע מרסיסים ניבט מתוך שלושה שקפים מוארים בתערוכה. בחלק אחר של הגלריה מוקרנות שתי עבודות וידאו. מוצגים בהן עצים בתנועה, במצבי ביניים בין אחיזה באדמה לניתוק ממנה.  

 

בתערוכה סיריוס חלל הגלריה הוא מרחב המכיל דימויים מצולמים, עבודות וידאו, תיבות תאורה ואובייקטים, כולם מיטונומיות לסיפור אודות מלחמה, ההולך ונכתב כל השנים. 

   

סיריוס הוא שם מפת הקוד של מלחמת יום כיפור. הוא הושאל משמו של הכוכב הנחשב לבהיר ביותר בשמים. במצרים העתיקה כונה סיריוס כוכב הכלב, כי הופעתו התריעה על גאות הנילוס, כמו נביחת כלב המתריע על סכנה. ביוון העתיקה ובמצרים בישרה הופעתו של סיריוס בשמי הקיץ את היפוך העונות ואת בוא העונה היבשה. 

פירוש המילה סיריוס בלטינית: חורך.

 

הפתיחה ביום שבת 10.3.2012

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד