מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
05:47   18/3/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכה : שבוי שפוי חופשי / אלי אלקרס

00:00

דבר ראש המועצה בטקס יום השואה

דבר ראש המועצה בטקס יום השואה (הגדל)

"לאורך ההיסטוריה חוו בני העם היהודי, בתפוצות השונות באירופה, קשיים רבים בחייהם עקב היותם קבוצת מיעוט. לעיתים היה הקושי מתון והתמצה בגילויים קלים של איבה ולעיתים היה הקושי חמור הרבה יותר וגילויי האנטישמיות הגיעו למימד של פגיעה בגוף ולא רק בנפש. מאות שנים למדו יהודים, באשר הם, לכופף את ראשם בעת הצורך, ולהבין, למרבה הכאב, כי בהיותם מיעוט, הרי הם שעיר לעזאזל זמין, וכי מעת לעת  יהא עליהם לתת לרוח השנאה לעבור מעל ראשם. אגב כך שמרו באדיקות רבה על זהותם כיהודים ולא רק מן ההיבט הדתי.


אף אחד לא הכין ממש את יהודי אירופה לקראת הגיהנום הצפוי להם מהצורר הנאצי. האפשרות שיקום על העם היהודי רוצח מתועב שיבקש לחסל עם שלם באופן פיזי לא נתפסה כענין שיכול להתרחש. הסיפורים המקראיים על פרעה והמן הרשע- אפשר שחיזקו תחושה זו שהרי בתודעה הקולקטיבית היהודית "בכל דור ודור מבקשים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם". אז אם יש כח עליון שמציל אותנו תמיד בעת צרה- מדוע לדאוג?

רבה, איפוא, היתה התדהמה כאשר הבינו אבותינו שבאירופה כי הצורר הנאצי אומר מה שהוא מתכוון ומתכוון למה שהוא אומר, דהיינו, חיסול מוחלט פיזי של כל העם היהודי.


עליית הנאצים לשלטון הביאה את יהודי גרמניה תחילה, ולאחר, מכן את יתר יהודי אירופה, לפיתחו של הגיהנום. הנאצים הצליחו להגיע לשלטון על רקע טראומת ההפסד במלחמת העולם הראשונה והמשבר הכלכלי הקשה בגרמניה בשנות ה 20 של המאה העשרים. כרגיל, היה קל להאשים בכך את היהודים. למרבה הצער, העם הגרמני המתוסכל בחר להאמין בכך שהיהודים אשמים בכל, על אף שנחשב לאינטלגנטי ותרבותי, ובחר בצורר הנאצי להובילו.


12 השנים שתחילתם ב 1933 וסופם ב 1945 מהוות מבחינת העם היהודי , והאנושות בכללותה , את השנים השחורות ביותר בהיסטוריה האנושית. דבר לא ישווה למה שהתרחש ב 12 השנים הללו. לא היתה תקופה בהיסטוריה האנושית שבה בוצעו כל כך הרבה מעשי השפלה, ביזה, אונס, הרעבה שיטתית ורצח לשמו , בלא כל סיבה, ורק משום שמושאי המעשים השפלים משתייכים לקבוצת מיעוט- לעם היהודי.

ב 12 השנים האיומות הללו העם היהודי אינו נתפס כעם אלא כעדר של חיות נקלות. לפיכך, ככל שיכלה החיה להואיל למכונת הרצח הגרמנית, זכתה החיה לחיות, אבל ברגע שחדלה מלהואיל לרוצחים- נשחטה החיה ונשרפה או לכל היותר נזרקה להירקב בקברי המונים אשר חלקם נשמרו וחלקם לא נודע מקום קבורתם עד היום.

אבל 12 השנים האיומות הללו אינם רק שנים שבהם העם היהודי צועד אל מותו כפי שצאן צועד לטבח. בשנים אלו אנו עדים לאלפי מקרים של תושייה ומעשי גבורה יוצאי דופן.


חלקם הקטן בא לידי בביטוי בלחימה פיזית של ממש כמו במרד גטו ורשה בהובלתו של מרדכי אנילביץ' ז"ל או כמו בפעילותו המדהימה של הצבא היהודי הקטן והנחוש שהקימו ארבעת האחים לבית משפחת ביילסקי ביערות בלרוס, צבא יהודי אמיתי אשר באמצעותו הצליחו האחים ביילסקי להציל כ 1200 יהודים. אבקש להביא בפניכם את העובדה כי גב' טובה גרשוני מלמד, תושבת טבעון, הינה בתה של חיה ביילסקי שהיתה נשואה לאחד האחים ביילסקי.

חלקם הגדול של גילויי הגבורה הנעלים ביותר בא לידי ביטוי גם בתהליך ההישרדות במקומות המחבוא, במחנות ההשמדה, ובגיטאות: ילדים סיכנו את חייהם כדי להביא לחם וקליפות תפוחי אדמה לצורך מאכל. אימהות סיכנו את חיי התינוקות כדי לשמור על מסתור תוך שהם מליטים את פי העוללים בידם לבל יסגיר הבכי את מקום המסתור.: תינוקות רבים מתו כך והותירו את אימותיהם שבורות לב לנצח. יהודים נרצחו ונשרפו חיים שעל שפתותיהם תפילת שמע ישראל ובמותם בדרך זו שמרו על זהותם בציר הזמן. בדרך זו ניצחו את הרוצח המתועב ברוחם: גופם קרס ונמוג אך לא גאוותם.


בעין כל יהודי נותר ניצוץ של חיים שיצר ההישרדות לא מחה לגמרי. הניצוץ הזה ניצח את הנאצים. הניצוץ הזה הוביל להקמתה של מדינת ישראל. אמנם הניצחון על הנאצים הושג במלחמה על ידי בנות הברית ואולם זה רק בפן הפיזי המעשי. בקרב הרוחני ביננו לבין הנאצים נותרנו עם ידינו על העליונה למרות האבדות הקשות. ולא רק שרידה לשמה אלא יצירה של מדינה לעם היהודי שהוא חזק מתמיד ובטוח מתמיד. בית שבו יהודי יכול לחוש בטוח יותר מכל מקום אחר.


כמדי שנה אני גאה מאוד להוקיר תודה ולהצדיע לניצולים שנמצאים עימנו הערב יחד עם ילדיהם ונכדיהם. יקיריי, נכנסתם בפיתחו של גיהנום אבל יצאתם אותו מחוזקים ונחושים. האימה שחשתם והזוועות שחוויתם לא היו ולא יהיו לעולם מנת חלקם של ילדיכם ונכדיכם. הנכם שותפים עתירי זכויות בבנייתה של מדינה לתפארת . עשיתם זאת תוך מאבק יומיומי בעבר שהמשיך לרדוף ולהציק ובא אליכם. העבר בא בחלומותיכם אך אתם גרשתם אותו.  אני גאה להיות בקרבתכם ומבקש לאחל לכם בריאות ואריכות ימים".

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד