מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
14:02   23/1/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

תערוכות במרכז ההנצחה

08:00

המיצב ; יהושע, דרקון יענה ציוני / רפי מינץ

11:00

לראות את המוסיקה ולשמוע את הציור

על הרוחני באמנות10:30

סרט: קוקו

17:30

מועדון קריאה - תהילים

מרצה: קובי מידן19:30

דוד אריאלי, השתתף בועידת הגליל

דוד אריאלי, השתתף בועידת הגליל (הגדל)

ראש המועצה – דוד אריאלי, השתתף בשבוע שעבר בועידת הגליל שהתקיימה השנה החמישית ביוזמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל.  את הוועידה שהתקיימה בבית-שאן, כיבדו בנוכחותם: נשיא המדינה – שמעון פרס, ראש הממשלה – בנימין נתניהו, שר האוצר – יובל שטייניץ, שרת התרבות והספורט -  לימור לבנת, של התמ"ת – בנימין בן אליעזר, שר השיכון – אריאל אטיאס, שר החקלאות – שלום שמחון, השר לפיתוח הנגב והגליל – סילבן שלום, יו,ר האופוזיציה – ציפי לבני, ועוד סגני שרים, ח"כים, עשרות ראשי רשויות מקומיות ובכירים בממשל ובמשק. 

דוד אריאלי, ניצל את הוועידה למפגשים ולהידוק קשרים. בין היתר, נפגש עם השר סילבן שלום והודה לו על סיועו בקידום פרויקט בריכת-השחייה חנה סנש. "המפתח לקידום הגליל, מצוי בידי הממשלה, באמצעות פיתוח התשתיות ביישוביו" אומר ראש המועצה.  

 

המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, הציג בוועידה תוכנית סיוע למשכנתאות לזוגות צעירים המעוניינים לעבור לפריפריה. התוכנית שתונח על שולחן הממשלה בקרוב מדברת על תמיכה במשכנתאות לזוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה בפריפריה. מדובר על זוגות שזו דירתם הראשונה אשר יישארו לגור בפריפריה במשך תקופת התמיכה, כ-5 שנים.
על פי נתונים שנאספו במשרד ומחקרים שונים, חמש השנים הראשונות הן השנים הקריטיות לזמן הסתגלות וקביעה סופית של מקום המגורים. מי שאין בבעלותו נכס ועתיד לרכוש את דירתו הראשונה ויישאר להתגורר בפריפריה יזכה בסיוע בסך אלף שקלים בחודש.
השר שלום: "מתן סיוע למעוניינים לרכוש דירה בפריפריה ייתן יתרון משמעותי לפריפריה כבחירה למקום מגורים ויתמרץ זוגות צעירים לעבור לנגב ולגליל".תמיכה על סך 1,000 שקל מהווה עד כ-25% מגובה המשכנתה הממוצעת. "זו עזרה אמיתית לזוגות הצעירים בתחילת דרכם הקובעים את מקום מושבם ומקימים משפחה" הוסיף השר.
"הצעירים הם עתיד של ישובים קיימים. ישוב הסובל מהגירה שלילית, הדור הצעיר עוזב אותו ולא מגיעים אליו תושבים נוספים, סופו להזדקן והמשכיותו מוטלת בספק. מכאן החשיבות המרובה במעבר של זוגות צעירים המזרימים דם חדש ומחזקים את האוכלוסייה הקיימת".

הביקוש כיום לדירות ראשונות עומד על כ-10,000 בשנה. המשמעות התקציבית של ההצעה היא כ-120 מיליון שקל בשנה הראשונה ו-620 מיליון ש"ח בהבשלה מלאה. "זה לא בשמים" אמר השר שלום, "הייתי שר אוצר, אני יודע. מדובר בהוצאה שהיא השקעה לטווח הארוך". סילבן שלום אמר עוד, כי "הגליל נמצא בראש סדר העדיפויות של האזרחים בישראל. אני סבור כי יש לעבור לחשיבה אזרחית. שינוי חשיבתי והובלת סדר יום אזרחי יביא לשינוי בהקצאת המשאבים כך שיותר תקציבים ייוחדו לנושאים אזרחיים כמו הערכות למצבי חירום, אסונות טבע ומצבי קיצון אחרים".


"אנחנו לא מדברים, אנחנו עושים", אמר בנימין נתניהו בנאומו בוועידת הגליל ופירט מה עשתה ממשלתו למען הגליל בשנה החולפת.
"כל מה שאתם צריכים זה לצאת החוצה", הוסיף נתניהו. "צאו החוצה וראו שאנחנו עושים. כשהייתי חייל, הדרך לרמת הגולן הייתה ארוכה כאורך הגלות. כאילו חצינו יבשת. היום יש את כביש 6 וכבישים נוספים צפונה ומזרחה. הכבישים המהירים בגליל צריכים להיות נגישים לכל היישובים - היהודיים והלא-יהודיים - כדי שכולם ייהנו מהקלות של התנועה. הגליל הוא חבל ארץ מאוד אטרקטיבי וצריך שיהיה נוח לנוע בו".
רה"מ דיבר גם על הזינוק במחירי הדירות בישראל ואמר כי בשל מצוקת הקרקעות "יש לפתוח 2 חבלי ארץ חשובים - הגליל והנגב". הוא הבטיח להרחיב את נצרת, כרמיאל וערים נוספות בצפון.
"יש מגרשים ל-20 אלף יח"ד שהשיווק בהם יחל בקרוב", ציין נתניהו. "אני רוצה להדגיש - חצי מהם מיועד ליישובים הלא-יהודים. נרחיב ישובים קיימים. הגדלת ההיצע תשחרר את הלחץ לעליית מחירי הדירות. המחירים בין חדרה לגדרה הם כמו מחירי הונג קונג".


סקר מיוחד שנערך לקראת הוועידה באמצעות מכון "שווקים פנורמה" מגלה כי יישוב הגליל אינה רק חזון אלא תכנית מעשית שניתן ליישמה אם יינתנו פתרונות מתאימים בתחום התעסוקה. הסקר נערך  בקרב מדגם כלל ארצי מייצג של 500 אנשים.
מהסקר עולה כי עבודה ראויה עם שכר הוגן ואתגר מקצועי תגרום ל-56.1% מהציבור לעבור ולהתגורר בגליל. מקרב תושבי גוש דן שהשתתפו בסקר קיימת נכונות בקרב 35.7% מהם.
משאלה זאת עולה כי גברים יותר מנשים רואים בעבודה זרז למעבר לגליל. 71% מהגברים לעומת רק 54.1% מהנשים. נושא התעסוקה חזר על עצמו גם כאשר נתבקשו הנשאלים לדרג את הגורמים שיגרמו להם לעבור לגליל: 38.3% תעסוקה, 18.5% חינוך, 12.5% דיור, 21.6% תרבות ובילוי ו-6.6% תשתיות. עוד עולה מנתוני הסקר שהוזמן על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל והרשות לפיתוח הגליל שיזמו את הוועידה, כי 77.3% מהציבור בעד הטבות מס לישובי הגליל. הנושא עלה לכותרות לאחרונה לאור החלטת בג"צ שאיימה לבטל כליל את ההטבות אם הממשלה לא תציג מדיניות מסודרת בנושא. מתוך אלה הסבורים כי יש להעניק את הטבות מס לגליל, 24.3% מהם סבורים כי יש להגדיל אותן. באופן מפתיע התומכים הגדולים בהטבות המס לגליל הן דווקא תושבי גוש דן (62.1%) ותושבי ירושלים (61%).


אות יקיר הגליל למערך הכבאות
בעקבות האסון על הכרמל הוחלט לקיים דיון במסגרת וועידת הגליל שיעסוק במענה האזרחי בהשתתפות שרים שעוסקים בנושאים חברתיים.  במסגרת הוועידה הוחלט להעניק את אות יקיר הגליל למערך הכבאות וההצלה. את האות העניקו לכבאים המשנה לראשות הממשלה השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, מנכ"לית המשרד אורנה הוזמן בכור, יו"ר הרשות לפיתוח הגליל סמי בר לב וממלאת מקום המנכ"ל ברשות לפיתוח הגליל טלי עומר.
מתוך המכתב ששלח המשנה לראשות הממשלה השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום לרב טפסר שמעון רומח: "מידי שנה, מוענק אות יקיר הגליל, לאישיות או לארגון אשר תרמו תרומה גדולה לחבל ארץ זה.   השנה, החלטנו להעניק את "אות יקיר הגליל" כתודה וכהוקרה למערך הכבאות וההצלה, אשר במהלך השנה האחרונה ובפרט בשבוע האחרון, נלחמו בעוז והגנו על תושבי הגליל והמדינה" .

 

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד