מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
16:27   28/11/2020
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker
29/10/2020
קבוצות תמיכה לבני משפחה מטפלים
10 מפגשים , שבועיים , ימי שלישי, החל מנובמבר 20
15/09/2020
דרושים מתנדבים
לקראת חגי תשרי אנו עומדים בפני סגר ארצי וזקוקים לכם המתנדבים לסיוע
15/06/2020
הרחבנו את המענה הטלפוני במחלקת הגביה
מענה בין השעות 10:30-13:30
14/05/2020
קול קורא!
תכנית יתד והיחידה להתנדבות בטבעון מחפשות מתנדבים/ות שרוצים/ות להשפיע ולקחת חלק בעתידם של צעירי קרית טבעון
13/05/2020
הזדמנות להתנדבות ייחודית. היית רוצה להיות משמעותי/ת לנער/ה בגילאי 13-16?
דרושים מלווים ליצירת קשר מאתגר, מלמד ומספק
פעילויות, הודעות ועידכוני המועצה בנושא קורונה
מתעדכן באופן שוטף, כולל מספר חולים מאומתים ומספר המבודדים ביישוב לפי תאריך

יקירי הקריה 2010

יקירי הקריה 2010 (הגדל)

ביום חמישי 12/11/10, יתקיים טקס "יקיר הקריה 2010". זוהי מסורת ארוכת שנים אשר מתקיימת באופן קבוע ומעניקה מדיי שנה ל"יקירי קריה" נבחרים את אות הערכה על פועלם בקריה. השנה נבחרו 3 תושבים, אשר כל אחד מהם מחזיק בסיפור חיים מלא וגדוש בעשייה ציבורית.
שמות יקירי הקריה לשנת 2010 הם:
מריסה הלפרין, נחום לוי ויורם גרזון. מצ"ב קטעי וידאו קצרים אשר מתעדים את פועלם בקריה.

 

 
נחום לוי, יליד אלרואי, בן למשפחת מייסדי היישוב המגדל את בני משפחתו בקרית טבעון. בעברו שירת למעלה משלושים שנה במשטרה כקצין משטרה בכיר. ב-1997 פרש לגמלאות ומתאריך זה החל להתנדב.

ביוזמתו ועם משוגעים לדבר, נוספים, הקים את עמותת  "תחנת רכבת העמק" –באלרואי. סיפורה של  "רכבת העמק" העותמנית הינו סיפור של ארץ ישראל טרם הקמת המדינה. ישובים בודדים פזורים בעמק ורכבת ישנה ומעשנת נעה על הפסים הצרים שהוקמו בחסותו של הסולטן הטורקי עבדול חמיד השני והמהנדס אוגוסט מיסנר מגרמניה ועוצרת ליד מספר תחנות וביניהם הישוב אלרואי אשר מאוכלס ע"י עולים מכורדיסטאן. התחנה הבודדת שימשה כמקום מפגש לתושבי הישוב אשר נלחם בפורעים ובקשיי היום יום. עם השנים הרכבת חדלה לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, קוצים ושממה כיסו את המקום.
רגע לפני הריסת המקום קמו קומץ תושבים בני המקום והחליטו לחדש את המקום שהיה כל כך אהוב עליהם.  נחום הינו הרוח החיה בפרוייקט וחלק גדול מהעבודות במקום אף ביצע במו ידיו. התחנה שוקמה, מסילת הברזל חודשה, הובאו קרונות, הוקם גן פורח. באחד הקרונות הוקם מוזיאון לתולדות הישוב המציג את הסיפור של המקום.
במקום ישנו מסלול הליכה קצר ובמעלה הדרך שוקם מעיין ששימש לישוב כמקור מים חיים. בצל עץ התות ניתן לנוח וממנו לצאת לטיול קצר בתוואי המעין עד לשפך הקישון.
כבשן ישן לייצור סיד מספר את סיפור בניית הבתים .
נחום מצליח להלהיב ולהפעיל סביבו מתנדבים נוספים שגם הם תושבי המקום וביחד הם מתפעלים את האתר על טהרת ההתנדבות. משקיעים ממרצם ולעיתים קרובות אף מכספת ומצליחים לפתח את המקום תוך גיוס תרומות.

פינת ההנצחה שבמקום, פעילות שנעשית בשיתוף בתי הספר של הקריה - הורים וילדים, מסיבות משפחתיות ושכבתיות של תנועות הנוער המתקיימות במקום, ביקורי חיילים ואוהבי הארץ הזאת על כל גווניהם,  כל אלה הפכו את המתחם למקום שוקק חיים.

לאחרונה זכה אתר רכבת העמק באלרואי בפרס המועצה לשימור אתרים ופרס קרן פורד לשימור הסביבה והמורשת. בכך העלו נחום וחבריו את קרית טבעון  פעם נוספת על מפת הטיולים בארץ.   האתר מופיע בספרים ובמפות ומביא אליו גם תיירים רבים.

חשוב להוסיף כי בנוסף לפועלו הרב בפרוייקט חשוב זה, שאותו ניתן לכנות פרוייקט שצמח "יש מאין", מתנדב נחום גם בפרוייקט "גן קהילה" - פרוייקט אשר בו מתנדבים תושבי הקריה להדריך בהתנדבות בעתיקות בית שערים.

על  מפעל חיים זה ועל התנדבויות נוספות שבהם משתתף נחום לוי  מוצאת הוועדה לנכון להעניק לו את תואר "יקיר הקריה".

  

            


מריסה הלפרין נולדה באיטליה ועלתה לארץ עם גרעין עולים מאירופה שהתיישב בקיבוץ רביבים בדרום.  במשך הזמן עלו הוריה לארץ ומריסה החליטה לעבור לקרית טבעון ולבנות כאן את ביתה. תחילה עבדה במפעל נילית במגדל העמק ובמשך הזמן לאחר שנולדו שלושת ילדיה למדה באורנים וסיימה קורס גננות.

במלחמת יום כיפורים נחשפה למקלט הסמוך לביתה ברחוב יזרעאל, שם התחילה פעילות התנדבותית, כשהפכה את המקלט למקום מרכזי בשכונה אליו הגיעו ילדים ומדריכים מתנדבים כדי לתת מענה לילדים שהוריהם היו בעבודה.

היא פתחה גן פרטי שבו יישמה את אהבתה לילדים. לאחר 15 שנים בהם עסקה במקצוע אותו אהבה מכל הגיע היום בו נפגעה ראיתה. רגע קשה שאנשים רבים היו נכנסים בו למרה שחורה ולא יוצאים ממנה, אבל לא מריסה. לאחר תקופת הסתגלות למצבה החדש, התבוננות פנימה ולימוד, התעורר במריסה הצורך לעשות למען האחר. 

והתוצאה – מריסה יסדה בקריה פרוייקט חדש, יש מאין. לפני עשר שנים יזמה והקימה את תכנית "אם לאם". ומאז מרכזת בהתנדבות את התכנית התומכת באמהות ובמשפחות נזקקות בקהילה, וזאת בתאום מלא עם שירותי הרווחה במועצה. התכנית מבוססת על קשר בין אם נתמכת ומתנדבת תומכת. הקשר האישי בין האם המתנדבת והאם הנתמכת זוכה לליווי צמוד של מריסה. עשרות אמהות ומתנדבות לוקחות (ולקחו במהלך השנים) חלק בתכנית. מריסה יצרה תכנית ברורה ומובנית ומנהלת אותה בהצלחה מזה עשר שנים ללא ליאות תוך פעילות כמעט יומיומית. במהלך השנים התקיים תהליך מתמיד של לימוד, הסקת מסקנות ויישומן. כך שהתמיכה באמהות משתפרת ומקבלת איכויות חדשות. המתנדבות נתקלות בפעילותן בקשיים שונים. לעזרתן מתקיימת מערכת תמיכה. מדי חודש מתקיימת פגישה למתנדבות בהן משתתפים אנשי מקצוע, מתנדבים גם הם. במהלך השנים נוספו לתכנית תכנים נוספים, כמו הוראה מתקנת לילדי האמהות, מועדון המהווה גם בית קפה ומקום לפעילויות משותפות לאמהות וילדיהן.

לפרוייקט זה הקיים בזכות יזמתה ופעולתה של מריסה ונעשה כולו בהתנדבות ובצנעה, יש תרומה גדולה ביותר לשיפור איכות החיים של משפחות רבות בקהילה, ובמקביל מאפשר לנשים שרוצות בכך לתרום מעצמן ומנסיונן לאחרות.

על פעילותה הברוכה למען הקהילה, בעקביות ובהתמדה ראויה מריסה לקבל את תואר "יקירת הקריה".

 

 

 

יורם גרזון הגיע לטבעון בשנת 1970 מקבוץ משמר העמק, עם רעייתו יהודית ושני ילדים ומיד התערה בישוב. יחד עם התחלת חיים חדשים: פרנסה, בניית בית, הרחבת המשפחה - החל בפעילות קהילתית, מתוך יוזמה אישית ובהתנדבות. 

תחילה הגה יורם את הרעיון להקים בקריה מועדון תרבות "22 פלוס", בילוי בצוותא בשירה, הבאת אמנים אורחים וריקודים.  בעבודה עצמית, עם חברים שמצא, ניקו ושיפצו את בית השומר (שהיה עד אז מוזנח) שיהיה מקום ראוי למועדון. מאילוצים שונים, ובעיקר ממספרם ההולך וגדל של החברים שהגיעו, עברו למקומות אחרים ולא וויתרו. מהמועדון הנ"ל, "צמח" וגדלה רשת המתנ"סים. יורם היה בצוות ההיגוי וכיהן שנים רבות כיו"ר ועדת התרבות, תפקיד אותו מילא שנים רבות.

כיו"ר ועדת התרבות, הקים את "המקהלה הקאמרית", על גלגוליה השונים ולאחר שפרש מהמקהלה, יזם ועזר בהקמת חבורת הזמר "רקפת" - "סינקופה" היום,  והיה אחד הזמרים בה ומנהלה האדמיניסטרטיבי. הוא ייסד גם את ערבי "ריקודי העם" - עם אהרונצ'יק עפרוני ולאחר מכן מרקידים אחרים, עד לנורית שניידר שהתמידה שנים רבות.  יורם רוקד עד היום ומתמיד בנושא באדיקות. ישנן כמובן עוד פעילויות רבות, כגון הכנת חגים ביישוב, התייחסות לתרבות בני הנוער...אבל אם נרחיב נראה לנו שלא נוכל להספיק ולהמשיך . 

מכאן הוליכו אותו רגליו, באופן טבעי כמעט, אל בני ענבר ואל שלהב"ת, שהחלה אז בהתפתחותה. יורם היה ועדיין, אחד הפעילים המרכזיים בה. הוא עוזר להקים את מועדון רוכבי האופניים גר"א – גמלאים רוכבי אופניים, כאן הוא מכין, מדרבן ומשתתף ברכיבות, שהן מאתגרות ומאפשרות לרבים בקריה ליהנות מחוויות הרכיבה.   

יחד עם דורית סופר הקים ומנהל מזה 10 שנים את גלי"ם, חוג ל"מטיבי לכת", המועדון התחיל עם כמה חברים והיום רשומים מעל 60 חברים, ורשימת המתנה ארוכה. עשר שנים של פעילות קשה. כל שבועיים צריך למצוא רעיון, להכין את הטיול, להתארגן לצאת לשטח להליכה, שפעמים רבות קשה וארוכה. בימים אלה הוא מקים חוג נוסף ל"אוהבי לכת" - (שפחות מטיבים).

וכמו במתנ"ס יורם מציע ומקים מקהלה של העמותה, חבורת הזמר "שלהבת רון" שפועלת בהצלחה מזה שנתיים ושהוא מנהלה בצניעות ובאחריות האופייניים לו. מלבד זה נחלץ יורם לעזרה בכל מסיבה או אירוע, שנחוצה בהם עזרה בחשיבה, בתכנון ובביצוע.

יורם אדם צנוע, אינו "תוקע בשופרות", אינו "מתקשט בפלקטים", אינו דורש אכסניות פאר אבל כל הזמן הוגה ופועל והכל למען התרבות בביתו קרית טבעון. על פעילותו ארוכת השנים למען התרבות בקרית טבעון מגיע ליורם גרזון כאות הוקרה תואר "יקיר הקריה".    

   

 

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד