מועצה מקומית קרית טבעון - עמוד הבית

דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
02:48   21/2/2018
דלג על בר עליון אדום
בר עליון אדום
דלג על Ticker
Ticker

המיצב ; יהושע, דרקון יענה ציוני / רפי מינץ

11:00

כבשן הסיד באלרואי הוכרז כמבנה לשימור

31/07/2013
כבשן הסיד באלרואי הוכרז כמבנה לשימור (הגדל)

כבשן הסיד באלרואי הוכרז כמבנה לשימור 

נחום לוי נציג עמותת רכבת העמק: "אנחנו מטפלים בכבשן לא רק בצד המנהלתי אלא גם מבצעים במקום פעילות חינוכית עם בתי ספר ביישוב" 

 

כבשן הסיד בכניסה לאלרואי, הוכרז לאחרונה כמבנה לשימור ע"י המועצה לשימור אתרי מורשת. לפני מספר ימים נערך מפגש באתר בהשתתפות בכירי המועצה, נציגי עמותת רכבת העמק, מנכ"ל מועצה לשימור אתרי מורשת עמרי שלמון ומנהל המחוז אורי בן ציוני. במסגרת המפגש עודכנו הנוכחים בשלבי התקדמות הפרויקט ולדברי בן ציוני, כבשן הסיד הוותיק הוכרז עתה פורמלית כמבנה לשימור.
"בשלב א" אמר, "אנו פועלים להצלת המבנה והמקום מגודר, בשלב הבא נבחן כיצד ניתן להנגיש את האתר לציבור המבקרים". 

תיק תיעוד למבנה, כצעד ראשון לשיקומו ושימורו, מתבצע ע"י משרד אדריכלות  ובינוי  ערים של נילי בר-און ועידית שלומי תושבת הקריה. התיק כולל סקירה היסטורית, תיעוד צילומי, שרטוטים, דוח הנדסי של חברת פז הנדסה ובסיכומו המלצות שימור. 

לדבריהן, המבנה מקפל בתוכו מורשת טכנולוגית ומורשת היסטורית יישובית. הכבשן, שכונה ע"י ותיקי אלרואי "א-טון", היה חלק מחייהם של תושבי אלרואי בהיותו ממוקם על דרך העפר שעליה צעדו רגלית לכיוון כביש חיפה/נצרת.  

 

כבשני סיד הינם מפעלי התעשייה המוקדמים ביותר המאפיינים את אזורנו. הכבשן באלרואי נבנה בסוף שנות ה-20 או בתחילת שנות ה-30  של המאה הקודמת ע"י קבוצת חלוצים בשם "קבוצת הצפון" וכחלק ממערך כבשני סיד שהיה אופייני לאזור מורדות הכרמל.  

הכבשן סיפק סיד ששימש לבניית בתי היישובים בסביבתו וכן היה מקור פרנסה לחלק מאנשי הישוב. בשנות ה- 40 המאוחרות הוא ננטש לטובת כבשנים גדולים ממנו.  

אתר  הכבשן והאנדרטה הסמוכה אליו משיקים לתוואי רכבת העמק ונחל הקישון שלאורכם נקודות עניין רבות כגון:  גשר הרכבת בג'למי, מעיין אלרואי, טיילת נחל הקישון, תחנת הרכבת באלרואי, פארק הקטר ותחנת הרכבת קרית חרושת. ציר אשר מיועד להיות מפותח כציר תיירות ונופש. בנוסף, הכבשן  וסביבתו יכולים לאפשר התכנסות ופעילות חינוכית לקבוצות וליחידים, כחלק ממסלול חוויתי של הפארק וכחלק מחיי השכונה והקהילה. 

 

נחום לוי, חבר בעמותת רכבת העמק יוזם ופעיל נמרץ לקידום הנושא,  מדגיש כי הוא שמח מאד שהיום ישנה הכרה בערך ההיסטורי והשימורי של הכבשן והוא מבקש להודות לכל מי שנטל חלק בהצלחתו של הפרויקט. "אנחנו מטפלים בכבשן לא רק בצד המנהלתי" הוסיף וסיפר, "אנחנו גם מבצעים פעילות חינוכית עם בתי ספר ביישוב, תלמידים מהיסודי והתיכון הגיעו למקום וביצעו עבודת ניקיון מעמיקה  החשובה לנו בטרם ביצוע עבודות השימור והשחזור. חשוב לקיים תחזוקה שוטפת כדי שמור על המקום וכך גם ילדי בתי הספר לומדים על המורשת המקומית". 

בר-און שלומי: "חשיבות השימור הקהילתי מודגשת רבות באמנות השימור בעולם, מתוך תפיסה כי שימור חייב לענות על דרישות הקהילה ואתר שימור חייב להיות מתוחזק ומטופח על ידי הקהילה עצמה כדי לשמרו לאורך זמן. מהלכים אלו כאמור כבר מתקיימים בכבשן הסיד".

הדפסשלח לחבר
נגישות באינטרנט דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד